Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje zasiłek opiekuńczy dla osób zajmujących się chorymi członkami rodziny. Świadczenie to przysługuje w sytuacjach, takich jak choroba rodzica. Jednakże istnieją okoliczności, w których ZUS ma prawo odmówić przyznania tego wsparcia.
Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli poza ubezpieczonym objętym ubezpieczeniem chorobowym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym i mogą oni zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny. Wówczas to oni właśnie mogą objąć opieką chorą osobę w domu - infromuje "Super Express".
Jeśli jednak nie są w stanie pomagać osobie chorej, np. mieszka dwóch seniorów, to zasiłek będzie się należał.
Czytaj także: Lekarz zginął na greckiej wyspie. Wiadomo, czemu na samotny spacer nie zabrał telefonu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na jaki okres może być wypłacony zasiłek opiekuńczy? W przypadku opieki nad innym członkiem rodziny, czyli np. rodzicem lub dzieckiem powyżej 14 lat, zasiłek opiekuńczy wypłacany jest maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.
Łączny okres jego wypłaty z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami nie może przekroczyć 60 dni. Okresy zwolnień na opiekę sumują się w ramach roku kalendarzowego, co oznacza, że niewykorzystane dni opieki nie przechodzą na następny rok. Opiekę nad członkiem rodziny, który jest chory, wystawia lekarz.
Czytaj także: Oburzony klient przesłał zdjęcie. Poszło o masło z Lidla
Zasiłek opiekuńczy wynosi obecnie 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, czyli puli, jaką stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy -ustalił "Super Express".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.