Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Zimbabwe współpracuje z Rosją. Jest ogłoszenie

Zimbabwe, borykające się z niedoborem energii, postawiło na Rosję w kwestii budowy małych reaktorów jądrowych. Takie informacje przekazał minister Edgar Moyo.

Zimbabwe współpracuje z Rosją. Jest ogłoszenie
Zimbabwe współpracuje z Rosją. Jest ogłoszenie. Na zdjęciu prezydent kraju Emmerson Mnangaga (Getty Images, Jakub Porzycki)

Zimbabwe, które zmaga się z niedoborem energii elektrycznej, zdecydowało się na współpracę z Rosją w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych. Informację tę przekazał Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki Zimbabwe. Kraj ten planuje zwiększyć swoją produkcję energii do 4 tys. megawatów do 2035 r., co stanowi wzrost w porównaniu z obecnymi 2,6 tys. megawatów.

Jak podaje PAP, Joseph Siegle, dyrektor ds. badań w Afrykańskim Centrum Studiów Strategicznych w Waszyngtonie, wyraził zaniepokojenie finansowymi i bezpieczeństwowymi aspektami tego projektu.

Siegle zwrócił uwagę, że Zimbabwe ma doskonałe warunki do pozyskiwania energii słonecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak Australia przywitała 2025 rok. Pokaz fajerwerków w Sydney
Większość ekonomistów uznałoby, że te transakcje są znacznie droższe, niż potencjalne korzyści, jakie przyniosą w przyszłości gospodarce i mieszkańcom Zimbabwe -powiedział Siegle, cytowany przez "Głos Ameryki".

Ostrzegł również przed ryzykiem korupcji związanym z tak dużymi projektami, zarówno w Zimbabwe, jak i w zaangażowanych rosyjskich firmach.

Rosja rozszerza wpływy w Afryce

Rosja podpisała już umowy na budowę elektrowni jądrowych z Egiptem, Nigerią, RPA oraz Burkina Faso, jednym z najmniej zelektryfikowanych krajów na świecie.

Mali prowadzi jeszcze rozmowy z Rosją, podczas gdy Kenia nie podjęła decyzji, komu powierzyć budowę swojej elektrowni. Rwanda zrezygnowała z rosyjskiej oferty, wybierając kanadyjsko-niemiecką firmę Dual Fluid Energy do budowy małego reaktora.

Obecnie jedynym afrykańskim krajem produkującym energię jądrową jest RPA, gdzie elektrownia Koeberg, zbudowana przez Francję, ma już 40 lat. Jej rozbudowę powierzono rosyjskiemu Rosatomowi.

Rosja, wspierając biedniejsze kraje afrykańskie, które nie mogą sobie pozwolić na finansowanie takich zaawansowanych projektów, stara się uzależnić je od siebie na długie lata. Działania te mają na celu rozszerzenie wpływów Rosji na kontynencie afrykańskim oraz osłabienie sankcji nałożonych na nią przez Zachód za inwazję na Ukrainę.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Owsiak nie wytrzymał i ujawnił kwoty. "Co trzeba mieć w głowie"
Sprzątają hotele na Podhalu. Nie narzekają na zarobki
Pracownica Biedronki ostrzega. Tego nigdy nie rób przy kasie
Biedronka wydała komunikat. Sieć rozdaje pieniądze. Ale jest haczyk
Świetne wieści dla emerytów. Od stycznia dostaną już 6246,13 zł miesięcznie
Szturmują Zakopane. "Wykupują wszystko"
Święto Trzech Króli a przelewy bankowe. Ważne informacje od KIR
Stomil Poznań na skraju upadku. Sytuacja jest dramatyczna
Złe wieści dla Polaków. Sprawdziliśmy Biedronkę, Dino i Lidla
Tyle płacą w McDonald's. Wyciekły stawki
Wieści z GUS. Są nowe dane o inflacji
Porównali płace w Polsce i w Ukrainie. Sześciokrotna różnica
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić