Ministerstwo Finansów zapowiedziało prace nad zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem jest wprowadzenie ulg podatkowych dla osób oszczędzających i inwestujących długoterminowo. Informacje te podano w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6383.
Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad przygotowaniem projektu zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzającym normy mające na celu zwiększenie skłonności obywateli do oszczędzania i inwestowania poprzez ograniczenie opodatkowania osiąganych przez nich dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych.
Proponowane rozwiązania polegają na wprowadzeniu do ustawy zwolnienia z opodatkowania przychodów (dochodów) od długoterminowych (trwających co najmniej rok) oszczędności oraz kwoty wolnej od inwestycji kapitałowych w wysokości określonych rocznych limitów - tłumaczy Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w resorcie finansów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczegóły proponowanych zmian nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że projekt jest po uzgodnieniach wewnętrznych i czeka na wpis do Wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.
Według informacji podanych przez Bankier, zmiany w podatku Belki mogą wejść w życie najprawdopodobniej w 2026 roku.
Jak wygląda podatek Belki?
Podatek Belki, oficjalnie nazywany podatkiem od zysków kapitałowych, to podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z inwestycji w formie odsetek, dywidend, zysków ze sprzedaży papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych. Podatek ten obowiązuje w Polsce od 2002 roku, a jego wysokość wynosi 19%.
Czytaj także: Nowa fucha Morawieckiego? Doniesienia z Włoch
Podatek Belki jest potrącany automatycznie przez instytucje finansowe (np. banki, fundusze inwestycyjne) przy wypłacie zysków lub realizacji transakcji, więc inwestor nie musi samodzielnie składać deklaracji podatkowej, jeśli chodzi o te dochody.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.