Zrobi to co piąta osoba. Alarmujący raport o stanie rolnictwa
Najnowszy raport Ipsos dla CropLife Europe, cytowany przez RadioZet Wiadomości, ujawnia, że 20 procent rolników w Unii Europejskiej zamierza porzucić prowadzenie gospodarstwa w ciągu najbliższych pięciu lat. Głównymi przyczynami są spadek opłacalności, rosnące koszty i rozczarowanie unijną polityką rolną.
Badanie przeprowadzone wśród 1998 rolników z dziesięciu krajów UE ukazuje, że 69 procent z nich uważa, iż ceny skupu produktów nie pozwalają na osiągnięcie godziwej marży.
Jak podkreśla Radio Zet, aż 66 procent nie dysponuje środkami na inwestycje w modernizację maszyn czy infrastruktury. Ponad połowa nie jest pewna, czy zdoła pokryć podstawowe koszty funkcjonowania gospodarstwa, a 50 procent ma trudności z obsługą zaciągniętych zobowiązań.
Sytuacja jest szczególnie trudna dla mniejszych gospodarstw. W Polsce aż 31, procent właścicieli majątków do 5 ha rozważa zakończenie działalności. Problemy te dotykają jednak zarówno małych, jak i dużych producentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Motocyklista wypadł na zakręcie. Wszystko nagrała kamera
Mimo licznych deklaracji o wsparciu dla rolnictwa 4.0 i cyfryzacji tylko 14 procent rolników korzysta z dronów lub autonomicznych maszyn, a jedynie 25-30 procent wdrożyło podstawowe narzędzia cyfrowe, takie jak obrazowanie satelitarne czy aplikacje wspierające decyzje. Główną barierą są ograniczenia finansowe.
Alarmujący raport o stanie rolnictwa. Jest mało entuzjazmu
Zaledwie 24 procent respondentów jest optymistycznie nastawionych do swojej obecnej sytuacji, podczas gdy 51 procent patrzy w przyszłość z pesymizmem.
W grupie rolników powyżej 55. roku życia 35 procent planuje rezygnację z działalności. Młodsi rolnicy wskazują na brak stabilności, niskie dochody i nadmierną biurokrację.
Czytaj także: Odkrycie we Wrocławiu. Zdjęcia obiegają sieć
Raport podkreśla, że jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania, Unia Europejska może stanąć w obliczu poważnego kryzysu żywnościowego oraz zagrożenia dla integralności wsi.