Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że przed Świętami Wielkanocnymi, najpóźniej do 18 kwietnia, blisko 7 mln emerytów i rencistów otrzyma trzynaste emerytury. Łączna wartość tych świadczeń wynosi ponad 13 mld zł brutto.
Czytaj także: Setki martwych ptaków znaleziono w lesie. "Spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego"
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne jest równe najniższej emeryturze, która od 1 marca 2025 r. wynosi 1878,91 zł brutto. Trzynaste emerytury są wypłacane razem z podstawowym świadczeniem w jego terminie. Dotychczas wypłaty otrzymały osoby, które mają terminy 1, 6 i 10 kwietnia. Kolejne wypłaty zaplanowano na 15, 20 i 25 kwietnia, a ostatnia tura nastąpi 1 maja.
ZUS zapewnia, że proces przyznawania i wypłaty trzynastych emerytur przebiega zgodnie z harmonogramem. Osoby, które mają termin wypłaty 20 kwietnia, otrzymają świadczenia najpóźniej 18 kwietnia, aby zdążyć przed świętami. Dla tych, którzy pobierają świadczenia przedemerytalne, wypłaty zostaną zrealizowane do 30 kwietnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto otrzyma trzynastą emeryturę?
Trzynasta emerytura przysługuje osobom, które na dzień 31 marca miały prawo do jednego z długoterminowych świadczeń, takich jak emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy, renta socjalna, czy świadczenie przedemerytalne. W przypadku renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedna trzynasta emerytura, podzielona proporcjonalnie.
Zasady wypłaty
Jeśli osoba ma prawo do kilku świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS, otrzyma tylko jedno dodatkowe świadczenie. W przypadku, gdy świadczenia są wypłacane przez różne organy, trzynastą emeryturę wypłaci ZUS. Od kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia ani egzekucje, a jej przyznanie nie zależy od dochodu.