Przypomnijmy, że świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).
Czytaj także: 6246 zł miesięcznie dla emerytów. Tylko dwa roczniki
Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak poinformował rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka, do końca października rodzice i opiekunowie złożyli 3 mln 250 tys. wniosków.
Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 1 mld 373 mln zł - podał Dąbrówka, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku. Świadczenie Dobry Start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów.
Gdzie składać wnioski?
Wnioski można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, dostępnej bezpłatnie w sklepach Google Play i App Store.
Aby ją aktywować, należy połączyć aplikację ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Osoby nieposiadające konta na PUE ZUS mogą złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.
Czytaj także: Pilne wieści dla klientów Dino. To już ostatnia szansa
Po 30 listopada składanie wniosków będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po tym terminie.