Do 15 listopada 2024 r. rolnicy z terenów dotkniętych powodzią mogą składać wnioski o wsparcie, jeśli ich uprawy zostały całkowicie zniszczone — informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jak podaje ARiMR, o pomoc mogą aplikować producenci takich roślin jak kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki, soja, konopie włókniste, tytoń, chmiel, len, winorośl, zioła, słonecznik oraz warzywa, którzy w 2024 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich oraz zadeklarowali uprawę wymienionych roślin. Dodatkowo muszą posiadać numer ewidencyjny i działać jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni danej uprawy (zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich), która została zniszczona i stawki pomocy. Wynosi ona w przypadku soi 4 tys. zł/ha, a dla pozostałych wymienionych wyżej roślin – 5 tys. zł/ha
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Termin składania wniosków
Wnioski można składać do 15 listopada 2024 r. za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Świadczenie ma nawet w niewielkim stopniu wesprzeć rolników, których roczna praca została zniszczona przez wielką wodę.
Przypomnijmy, że według ostatnich danych Ministerstwa Rolnictwa, powierzchnia zniszczeń po powodzi nie przekroczy 30 tys. ha niezebranych upraw. Obszar największych zniszczeń jest na szczęście znacznie niższy niż 127 tys. hektarów działek rolnych, które ostatecznie objęła powódź.
Szczególnie wiele strat odnotowano w woj. dolnośląskim i woj. opolskim, które jako pierwsze zmierzyły się ze skutkami wielkiej wody. To właśnie w tych regionach można spodziewać się największej liczby składanych świadczeń.