Co więcej, optymizm ten rozciąga się na dłuższy horyzont – 70 proc. respondentów nie spodziewa się pogorszenia finansów swoich gospodarstw domowych ani w ciągu roku, ani w ciągu pięciu lat.
Przeczytaj też: Ostatnia szansa na złożenie wniosku. Są pieniądze na dzieci
Zarówno krótkoterminowe, jak i pięcioletnie prognozy Polaków dotyczące sytuacji finansowej ich gospodarstw są bardziej optymistyczne niż te formułowane dla Polski i Europy – zauważyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Anna Bichta, prezeska Fundacji "Think!".
Dodała, że prognozy dla kraju są nieco lepsze niż w 2023 r. i znacznie korzystniejsze niż w 2022 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Coraz większe poczucie bezpieczeństwa finansowego wiąże się z rosnącym poziomem oszczędności.
W 2024 r. już 35 proc. Polaków odkłada regularnie co miesiąc, podczas gdy w 2022 r. było to 22 proc. Jednak tylko 32 proc. oszczędzających zgromadziło środki wyższe niż trzymiesięczne zarobki.
Poczucie jednoznacznego bezpieczeństwa finansowego pojawia się dopiero wtedy, gdy w przypadku utraty pracy moglibyśmy przeżyć pół roku – komentuje Bichta.
W raporcie podkreślono, że oszczędności przekraczające półroczne dochody dają Polakom największą stabilność.
Polacy chętnie inwestują swoje pieniądze?
Mimo że aż 85 proc. Polaków widzi sens w inwestowaniu, tylko co trzeci faktycznie to robi lub planuje zacząć w przyszłości. Badanie wykazało, że wiedza na temat instrumentów inwestycyjnych jest ograniczona głównie do obligacji i akcji, a takie narzędzia jak jednostki TFI czy ETF są znacznie mniej znane.
Zapytani o godne zaufania źródła wiedzy na temat inwestowania, Polacy wskazali własne doświadczenia i intuicję oraz rodzinę i znajomych – mówi Paweł Zegarłowicz, prezes Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.
Zauważa jednak, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zaufanie do siebie samego spadło o 12 punktów procentowych, a wzrosło zaufanie do pracowników instytucji finansowych.
Bezpieczny poziom zadłużenia. 7 na 10 Polaków zaciąga kredyty
Jeśli chodzi o zadłużenie, niemal 40 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma zaciągnięte zobowiązania finansowe. W większości przypadków (70 proc.) miesięczna wysokość zobowiązań nie przekracza 30 proc. dochodów, co oznacza tzw. bezpieczny poziom zadłużenia.
To, że siedmiu na dziesięciu Polaków mających zobowiązania finansowe posiada kredyty na bezpiecznym poziomie, oznacza jednocześnie, że pozostała grupa ma zobowiązania powyżej tego progu, co czyni je ryzykownymi w kontekście możliwości spłaty – podsumowuje Anna Bichta.
Badanie "Postawy Polaków wobec finansów 2024" przeprowadzono we wrześniu 2024 r. na próbie 1182 dorosłych Polaków w wieku 18–74 lata. Jest ono częścią Programu Rozwoju Przedsiębiorczości realizowanego przez Fundację "Think!" we współpracy z Fundacją Citi Handlowy im. L. Kronenberga oraz Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Przeczytaj też: Gigantyczne zmiany! Dotkną milionów Polaków
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.