Lidl Polska deklaruje, że jakość produktów kontrolowana jest na każdym etapie łańcucha dostaw. Firma wykonuje około 9500 badań jakościowych rocznie w niezależnych, akredytowanych laboratoriach badawczych, a współpraca odbywa się wyłącznie z certyfikowanymi dostawcami.
Przeczytaj też: Kupił zdrapkę w Nowym Sączu. Wydał 5 zł, wygrał 100 tys. zł
Jakość produktów kontrolujemy na każdym etapie łańcucha dostaw. Współpracujemy wyłącznie z certyfikowanymi dostawcami, którzy spełniają nasze wymagania jakościowe — podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz.
Bio jabłka Gala, będące przedmiotem zarzutów, pochodzą od dostawcy działającego zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego od 2017 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W oświadczeniu przesłanym przez Adama Pajewskiego, producenta jabłek, zakwestionowano rzetelność testów fundacji Pro-Test z powodu braku informacji o metodologii badawczej, takich jak sposób przechowywania i transportu próbek, co mogło wpłynąć na ich wyniki.
Testy przeprowadzone przez fundację Pro-Test budzą wątpliwości, ponieważ nieznana jest analityka oraz rzetelność badania: brak opisu postępowania z próbką w trakcie badania, nie ma także potwierdzenia zakupu próbki oraz brakuje informacji na temat osób przeprowadzających badanie, jak również sposobu, w jaki jabłka zostały spakowane i dostarczone do laboratorium. Te informacje są bardzo istotne dla wyników badania, ponieważ przez nieprawidłowe postępowanie z próbką (np. niedostateczne zabezpieczenie w trakcie transportu), może dojść do kontaminacji – jabłka mogły zostać zanieczyszczone niepożądanymi substancjami — wyjaśnia przedstawicielka sieci Lidl Polska.
Restrykcyjne standardy ekologiczne
Lidl zapewnia, że przywiązuje szczególną wagę do przestrzegania rygorystycznych standardów jakości. Produkty ekologiczne, w tym owoce i warzywa, są regularnie monitorowane pod kątem obecności aż 730 różnych substancji.
W ramach regularnego monitoringu jabłek ekologicznych w 2024 roku żadne z badań przeprowadzonych w zewnętrznym, akredytowanym laboratorium nie wykazało obecności jakichkolwiek pestycydów, w tym dozwolonych w produkcji ekologicznej – zaznaczyła Aleksandra Robaszkiewicz.
Jednocześnie Lidl Polska wprowadził politykę, w której dopuszczalny poziom wykrytej substancji wynosi maksymalnie 1/3 limitów określonych przez przepisy UE, a liczba wykrytych pozostałości w jednym badaniu nie może być większa niż pięć.
Identyfikowalność i odpowiedzialność
W kontekście zarzutów, przedstawicielka Lidla zwraca uwagę, że nadzór nad produktami ekologicznymi sprawowany jest przez zewnętrzne jednostki certyfikujące lub organy kontrolne.
Zarówno producenci, jak i firma Lidl Polska są od lat pod stałym nadzorem zewnętrznych jednostek uprawnionych do przeprowadzenia kontroli żywności ekologicznej – tłumaczy Robaszkiewicz.
Co więcej, Lidl Polska monitoruje nie tylko sam produkt końcowy, ale także pełny łańcuch dostaw, zapewniając jego identyfikowalność. Firma deklaruje ciągłą współpracę z dostawcami oraz wprowadzanie coraz bardziej ambitnych celów, często przekraczających obowiązujące standardy rynkowe.
Lidl Polska: stawiamy na najwyższą jakość
Lidl Polska jednoznacznie odpiera zarzuty dotyczące jakości swoich produktów, podkreślając, że standardy obowiązujące w firmie są wyższe niż te narzucone przez przepisy unijne.
Zarówno badania wewnętrzne, jak i te prowadzone w akredytowanych laboratoriach, wskazują, że jabłka bio dostępne w sklepach spełniają normy ekologiczne.
Przeczytaj też: Dobre wieści dla kierowców. Paliwo tańsze przed świętami
Danuta Pałęga, dziennikarka o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.