Na koniec grudnia 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował 1 mln 192,9 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. To wzrost o ponad 65 tys. osób w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy liczba ta wynosiła 1 mln 127,7 tys. Najwięcej cudzoziemców pochodzi z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
Z danych ZUS wynika, że pod koniec 2024 r. najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców – konkretnie 787,5 tys. osób – pochodziło z Ukrainy. To wzrost w porównaniu z 759,4 tys. na koniec 2023 r. Na drugim miejscu znaleźli się Białorusini z liczbą 134,9 tys. ubezpieczonych, a na trzecim Gruzini – 25,7 tys.
Czytaj także: Cudzoziemcy w polskiej policji? "Trwa analiza"
Spośród wszystkich legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce, 688,3 tys. zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. Kolejne 73,9 tys. prowadzi pozarolniczą działalność, a 434,1 tys. wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia lub agencyjnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród ubezpieczonych w ZUS znajdują się również obywatele bardziej odległych krajów, takich jak Vanuatu, Papua-Nowa Gwinea czy Antigua i Barbuda.
Do Polski przyjeżdżają osoby w sile wieku
Dane ZUS wskazują, że do Polski przyjeżdżają głównie osoby w wieku 25-49 lat, z dominacją grupy wiekowej 30-39 lat.
Jeszcze w 2008 r. w bazie ZUS znajdowało się jedynie 16 tys. cudzoziemców. Obecnie liczba ta przekracza 1 mln. Pod koniec 2015 r. ZUS odnotował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców, a rok później liczba ta wzrosła do 293 tys.
Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Zakład zaznacza, że choć obcokrajowcy mają prawo do świadczeń, stanowią oni około 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Ukraińcy zakładają firmy w Polsce
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, od inwazji Rosji obywatele Ukrainy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę ponad 1 mln uchodźców znalazło schronienie w Polsce. Miało to swoje odzwierciedlenie w tworzeniu nowych podmiotów gospodarczych. W ciągu ostatnich trzech lat Ukraińcy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, co stanowi 9 proc. wszystkich zarejestrowanych w tym czasie JDG. W tym czasie powstało też 11,3 tys. spółek z kapitałem ukraińskim - poinformowano w raporcie, którego fragment przytacza Bankier.pl.