Z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że co czwarty Polak decyduje się na zaciągnięcie pożyczki, aby sfinansować święta Bożego Narodzenia. Wśród nich 6 proc. robi to regularnie. 11 proc. osób korzysta z pomocy finansowej rodziny lub znajomych, a 9 proc. zaciąga pożyczki w bankach. Co dwudziesta osoba odkłada opłacanie bieżących rachunków, by zorganizować "eleganckie święta".
Świąteczne wydatki pod kontrolą
Badanie pokazuje, że 9,5 proc. Polaków jest gotowych zwiększyć wydatki, aby zapewnić sobie wyjątkowe święta. Niemal połowa, bo 45,3 proc., stara się zorganizować "wyjątkowe" święta, jednocześnie kontrolując swoje wydatki. 39 proc. planuje święta zgodnie z realnym budżetem, unikając nadmiernych kosztów.
Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, podkreśla, że "Polacy mają poważne trudności z regulowaniem zobowiązań".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecnie w KRD figuruje 2 miliony osób, które mają do oddania 43,4 miliarda złotych. Skala jest więc ogromna. Dlatego konsumenci powinni skupić się na możliwie szybkiej spłacie, która pozwoli im odzyskać kontrolę nad własnym budżetem, a nie pogłębianiu kłopotów finansowych przy okazji świąt - ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, cyt. przez PAP.
Kto najczęściej zadłuża się na święta?
Z badania wynika, że mężczyźni oraz osoby w wieku 35-44 lata są najbardziej skłonni do organizowania wystawnych świąt. Taką postawę zadeklarowało 13 proc. osób z obu tych grup. 14 proc. mieszkańców średnich miast również przyznaje się do takich wydatków. Z kolei 48 proc. kobiet oraz 53 proc. osób w wieku 25-34 lata deklaruje rozsądne wydatki, które pozwalają na przyjemności, ale nie prowadzą do utraty kontroli nad budżetem.
Dla 2/3 Polaków największym wydatkiem świątecznym są prezenty. Połowa badanych wskazuje na koszty związane z przygotowaniem posiłków, a 20 proc. na wyjazdy świąteczne. 44 proc. osób uważa, że świąteczne wydatki mają umiarkowany wpływ na ich finanse w kolejnych miesiącach.
Zastaw się, a postaw się? Tyle Polacy wydadzą na swięta
W Polsce zjawisko zadłużania się w okresie świątecznym jest znaczące. Paradoksalnie, częściej pożyczki biorą osoby lepiej zarabiające, co wskazuje na rosnące potrzeby społeczne i gospodarcze wyzwań przed niektórymi regionami kraju. Niemniej jednak, rozsądne planowanie budżetu dominuje w podejściu do zakupów świątecznych.
Wiadomo już, że będą to drogie święta. Wzrosły ceny żywności, więcej płacimy za gaz i energię. Analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego Urszula Kłosiewicz-Górecka, cytowana przez forsal.pl, szacuje, że Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia przeciętnie 1500 - 1700 zł, przy czym ok. 1000 zł wydadzą na prezenty, natomiast ponad 30 proc. wydatków przeznaczą na zakup żywności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.