Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jeden wniosek może zwiększyć emeryturę. Jest jednak pewien haczyk

1

Na temat emerytur w Polsce od kilku lat mówi się niezwykle dużo. Szczególnie popularne stało się zachęcanie seniorów do składania wniosków o ponowne przeliczenie. W opinii wielu osób może to spowodować zwiększenie wysokości świadczenia. Kto może się jednak ubiegać o tego typu rozwiązanie?

Jeden wniosek może zwiększyć emeryturę. Jest jednak pewien haczyk
Przeliczanie emerytur. Jakie wymogi? (Getty Images, Piotr LATACHA)

Emerytury od lat są w Polsce jednym z tematów numer jeden. To właśnie o one mają zapewnić nam godne i dostatnie życie na starość. Szczególnie w ostatnim czasie przeszły one jednak wiele zmian, co zaowocowało pojawieniem się wielu mitów, ale także i realnych szans na zwiększenie wysokości swojego świadczenia.

Tak jest, chociażby w przypadku składania wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. By móc się o nie ubiegać, należy spełnić jednak kilka ważnych kryteriów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście posiadanie prawa do emerytury, co jest jednoznaczne z osiągnięciem wieku 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 w przypadku kobiet.

To jednak nie wszystkie wymogi, jakie musimy spełnić. Jak podkreśla ZUS, wśród wymogów do ponownego przeliczenia emerytury będzie m.in. dalsza praca po osiągnięciu wieku emerytalnego, dopiero teraz można udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę albo już po przyznaniu świadczenia czy też dopiero teraz dysponuje się wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inwestycja Żabki w małą gastronomię. To już nie tylko sklep

Ponowne przeliczanie emerytury może się opłacać

Jeśli nasze emerytury zostały przyznane już na nowych zasadach, wówczas wymogiem do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie będą nowe dowody mające wpływ na wysokość kapitału początkowego. Wówczas ZUS dołączy dane dotyczące niewliczonych do emerytury okresów składkowych.

Przeliczanie może być również korzystne dla kobiet, które przed 1999 rokiem wychowywały dzieci. Wówczas za sprawowanie opieki nad dziećmi zostanie doliczonych im maksymalnie 6 lat, które zostanie dołączone do kapitału początkowego na poziomie wskaźnika 1,3 proc. podstawy wymiaru emerytury.

Autor: KARO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić