Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, w rozmowie z "Faktem" ujawnił, że około 1,2 mln osób może być uprawnionych do otrzymania renty wdowiej. Wnioski o to świadczenie będzie można składać od początku 2025 roku.
Dostępne będą dwie formy składania wniosków: elektronicznie przez platformy PUE/ZUS/eZUS oraz tradycyjnie, w formie papierowej, za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio w placówkach ZUS. Formularze wniosków będą dostępne już od stycznia 2025 roku.
Z szacunków ZUS wynika, że w latach 2025-2026 uprawnieni do renty wdowiej zyskają średnio 370 zł miesięcznie. W kolejnych latach świadczenia wdów i wdowców będą wyższe przeciętnie o 650-850 zł - wskazał szef ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Renta wdowia - co warto wiedzieć?
Śmierć bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, nie tylko jeśli chodzi o sferę emocjonalną. W tej sytuacji musimy się mierzyć również z wieloma wyzwaniami życia codziennego. Nierzadko zdarza się, że utrata bliskiej osoby oznacza także utratę głównego źródło utrzymania rodziny.
Czytaj także: Pieniądze dla seniorów. Ile wyniesie renta wdowia?
Renta wdowia to specjalna forma renty rodzinnej, a jej celem jest wsparcie finansowe po śmierci bliskiej osoby.
Od stycznia 2025 roku wdowy i wdowcy w Polsce będą mogli łączyć swoje emerytury z rentą rodzinną, co ma poprawić ich sytuację finansową. Świadczenie będzie przysługiwało po spełnieniu określonych warunków, a jego wartość będzie rosła w kolejnych latach.
Renta wdowia będzie przysługiwać wdowom i wdowcom, którzy:
- Byli we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- Osiągnęli powszechny wiek emerytalny;
- Śmierć małżonka nie nastąpiła wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Czytaj także: Nowelizacja kodeksu pracy i dodatek do renty wdowiej - na zmiany przyjdzie poczekać przynajmniej do 2025 r.
Jak wspomniano, seniorzy będą mogli składać wnioski już od początku roku, jednak formalne wypłaty ruszą dopiero w lipcu. Wprowadzenie renty wdowiej to część większej reformy społecznej, skierowanej na poprawę jakości życia osób starszych.