Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Mateusza Żydka z Randstad oraz Roberta Lisieckiego z Konfederacji Lewiatan, aż 28% przedsiębiorstw zamierza zwiększyć liczbę pracowników w pierwszej połowie 2025 roku. Jednocześnie 8% firm planuje redukcję etatów, a 61% nie przewiduje zmian w zatrudnieniu.
Największe plany rozwoju kadrowego mają firmy z sektora finansów i ubezpieczeń, wśród których aż 43% deklaruje chęć zatrudnienia nowych pracowników. Z kolei redukcje etatów najczęściej planowane są w branży handlowej i budowlanej (po 11% wskazań). Wzrost zatrudnienia częściej przewidują przedsiębiorstwa z dużych miast powyżej 200 tys. mieszkańców.
Porównując te wyniki z poprzednimi edycjami badania, można zauważyć niewielki spadek optymizmu rekrutacyjnego. W drugim półroczu 2024 roku 31% firm planowało nowe zatrudnienia, natomiast na początku 2024 roku było to 26%. Autorzy badania zwracają uwagę, że początek roku zazwyczaj nie sprzyja wzmożonym działaniom rekrutacyjnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Tragedia w Krakowie. Nie żyje studentka, jej zabójca popełnił samobójstwo na komisariacie
Przedsiębiorcy planują kolejny rok
W kwestii wynagrodzeń 47% pracodawców deklaruje podwyższenie płac w swoich firmach, przy czym jedynie 1% przewiduje ich obniżenie, a 47% nie planuje zmian. Podwyżki najczęściej zamierzają wprowadzić firmy z branży obsługi nieruchomości i przedsiębiorstwa działające na terenach wiejskich poza aglomeracjami.
Planowane wzrosty wynagrodzeń będą jednak niższe niż w poprzednim roku. 31% pracodawców planuje podwyżki na poziomie 4-7%, a 20% zamierza zwiększyć pensje o 7-10%. Dla porównania, w pierwszej połowie 2024 roku takie plany miało 28% firm.
Mateusz Żydek zauważa, że na wyższe podwyżki mogą liczyć przede wszystkim pracownicy na stanowiskach trudnych do zastąpienia. Natomiast Robert Lisiecki z Konfederacji Lewiatan podkreśla niepokojącą tendencję spłaszczania systemu wynagrodzeń oraz malejącej przestrzeni dla systemów motywacyjnych, szczególnie dla osób z długim stażem pracy.
Świąteczne premie zamierza przyznać 79% badanych przedsiębiorstw. Wśród nich 58% planuje zróżnicować ich wysokość w zależności od stanowiska lub działu, a 42% przyznać jednakowe premie wszystkim pracownikom. Coraz popularniejsze stają się również bony towarowe, które w przypadku ich przyznania trafiają średnio do 88% zatrudnionych.
Badanie "Plany Pracodawców" jest realizowane dwa razy w roku przez Instytut Badawczy Randstad. Aktualna edycja została przeprowadzona przez pracownię GfK w okresie od 24 września do 5 listopada 2024 roku i objęła 1000 przedstawicieli firm zatrudniających powyżej 10 osób.