Nowe przepisy mają na celu zaktualizowanie norm, według których szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie dzienne powinny być wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy.
Chodzi o zapewnienie zgodności nabywanego sprzętu komputerowego z aktualnie obowiązującymi standardami technologicznymi, potrzebami uczniów i nauczycieli oraz dla zapewnienia jego należytej jakości – tłumaczą eksperci cytowani przez PAP.
Zgodnie z rozporządzeniem, szkoły będą musiały dysponować sprzętem komputerowym spełniającym minimalne wymagania określone w dokumencie. Dotyczy to między innymi komputerów stacjonarnych, laptopów oraz tabletów – które mają umożliwić wykorzystanie technologii cyfrowych w procesie nauczania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany uwzględniają też możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi wspomagających komunikację, zwłaszcza w kontekście uczniów z niepełnosprawnościami.
Oprócz aktualizacji minimalnych wymagań sprzętowych, nowelizacja wprowadza zmiany w zakresie okresu gwarancyjnego dla sprzętu komputerowego. Dotychczas gwarancja musiała wynosić przynajmniej 36 miesięcy, teraz skrócono ją do 24 miesięcy.
Zgodnie z nowymi przepisami, szkoły muszą również mieć na uwadze konieczność realizowania usług w zakresie wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC), szczególnie w pracy z uczniami z zaburzeniami mowy lub brakiem mowy.
Szkoły, które nie spełniają jeszcze nowych minimalnych wymagań określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, mają czas na dostosowanie swojej działalności do nowych norm do 31 sierpnia 2026 r.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.