Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Obowiązkowe czipowanie zwierząt w Polsce? Projekt pełne luk prawnych

9

Nie do przyjęcia — właśnie tak skomentował najnowszy projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej. Jego zdaniem na mocy zapisanych tam przepisów pełne zaczipowanie psów i kotów osiągniemy dopiero za 20 lat.

Obowiązkowe czipowanie zwierząt w Polsce? Projekt pełne luk prawnych
Obowiązkowe czipowanie zwierząt w Polsce (Pixabay, Lazyboness)

W ostatnich latach systematycznie powraca temat ustawy zobowiązującej właścicieli do czipowania swoich psów i kotów. Jest to reakcja na rosnącą liczbę bezpańskich zwierząt oraz tych, które ze względu na swoich nieodpowiedzialnych opiekunów lądują na ulicy. Zapobiec temu mają czipy, będące swego rodzaju dowodami osobistymi dla zwierząt.

Pomysł dotyczący obowiązkowego czipowania zwierząt pojawiał się wielokrotnie. Tym razem jednak wiele wskazuje na to, że za sprawą projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów w końcu wejdzie on w życie. Jak zwraca jednak uwagę Leszek Świętalski już teraz można zauważyć tam wiele luk i niekonsekwencji.

Z jednej strony dobrze, że w końcu jakiś projekt jest. Jednocześnie trochę się różni od założeń, które były początkowo były prezentowane w ministerstwie i jest niestety trudny do zaakceptowania — stwierdził w rozmowie z TVN 24 Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomysł Turcji ws. kebabów rozgrzał UE. Polacy wydali werdykt

Obowiązkowe czipowanie psów i kotów

Przede wszystkim jednym z głównych zarzutów Świętalskiego jest niezwykle długa perspektywa pełnego zaczipowania wszystkich zwierząt w Polsce. Jednocześnie jego zdaniem "powinno się także wyeliminować całkowicie możliwość ingerencji w rejestry poprzez samego właściciela", tak by psy i koty na papierze nie zdychały po 3-4 miesiącach.

Nie do przyjęcia jest sytuacja, gdzie ministerstwo zakłada, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, wejście w życie i tym podobne, za około 20 lat być może osiągniemy pełną populację zaczipowanych psów, a przez dwie dekady dalej będziemy w jakiś sposób tolerować porzucanie zwierzęcia i pozostawienie go na pastwę losu. Na koszt tych, którzy zwierzęcia nie posiadają, czyli nas wszystkich. Bez żadnej odpowiedzialności — stwierdził.
Autor: KARO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Rosja i Korea Północna zacieśniają współpracę. Są szczegóły
Zapłaciła za choinkę 390 zł. Pokazała, ile kosztowała wcześniej
Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika? Grożą mandaty
Stało się. Duchowni zapłacą wyższe podatki w 2025 roku
Tyle zarobią policjanci w 2025 roku. Jest specjalny dodatek
Fala bankructw w branży. Cios dla kolejnej firmy
Pojawiły się na parkomatach w Katowicach. To oszustwo
Gigant zwalnia pracowników. Tysiące ludzi bez pracy
Zaczęło się w Biedronce. "Limit dzienny - 3 kg"
520 mln zł w kumulacji. Tyle zrób zakładów, by mieć szansę 1 do 10
Szybsza emerytura dla Polaków. Jakie będą zmiany?
Miliarder Gautam Adani z poważnymi zarzutami. Akcje jego firmy pikują
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić