Oba przedmioty były częścią prywatnej kolekcji pana Alexandra w wiejskim domu w Heathfield Park, a jego potomkowie po raz pierwszy wystawiają je na aukcję. Informacje o aukcji przekazała spółka Woolley & Wallis.
John Axford, przewodniczący domu aukcyjnego, podkreślił, że to "zaszczyt być powiernikiem sprzedaży tych dwóch dzieł". Spodziewa się zainteresowania z całego świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chińska ceramika warta setki tysięcy
Era Kangxi była czasem odnowionej stabilności w Chinach po upadku dynastii Ming, co spowodowało wzrost kreatywności artystycznej. Ceramika z tego okresu jest uważana za jedne z najwspanialszych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały.
Waza jest rzadkim przykładem dekoracji podszkliwnej z dwoma wiewiórkami ukrytymi w owocującej winorośli. Zawiera stylizowane kwiaty lotosu i zwoje liści z czerwonymi motywami kwiatowymi na białym tle. Dom aukcyjny oszacował jej wartość na 20-30 tys. funtów (ok. 100-150 tys. zł).
Żółto-szkliwiony dzban jest uformowany w kształcie chińskich znaków oznaczających szczęście (Fu), dobrobyt (Lu) i długowieczność (Shou) i ma szacunkową wartość od 4 do 6 tys. funtów (ok. 20-30 tys. zł).
Popularność sztuki azjatyckiej w Wielkiej Brytanii
Pan Alexander był uznawany za osobę, która spopularyzowała sztukę azjatycką w Wielkiej Brytanii w epoce wiktoriańskiej. W 2005 r. Woolley & Wallis sprzedali jeden z przedmiotów z kolekcji pana Alexandra w Heathfield Park, niebiesko-białą wazę z chińskiej dynastii Yuan (1271-1368), za 3 mln funtów (ok. 15 mln zł), mimo że początkowo szacowano jej wartość na 200-300 tys. funtów (ok. 1-1,5 mln zł).
Przeczytaj też: Aukcja sztuki w pałacu Potockich. Ponad 70 dzieł na sprzedaż
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.