Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Protest w Poczcie Polskiej. Związkowcy nie opuszczają siedziby

13

Związkowcy Poczty Polskiej rozpoczęli protest, który przybrał formę okupacji sali konferencyjnej po zakończeniu negocjacji dotyczących układu zbiorowego – informuje "Fakt". Po fiasku rozmów przedstawiciele związków zawodowych zdecydowali się na pozostanie w pomieszczeniu.

Protest w Poczcie Polskiej. Związkowcy nie opuszczają siedziby
Związkowcy Poczty Polskiej rozpoczęli protest (Getty Images, krblokhin)

Związkowcy Poczty Polskiej, po zakończeniu negocjacji dotyczących układu zbiorowego, zdecydowali się na protest, pozostając w sali konferencyjnej. Jak relacjonuje Marcin Gallo z "Solidarności", pracownicy spędzili noc w siedzibie, korzystając z koców i śpiworów dostarczonych przez kolegów z Warszawy. Protest jest odpowiedzią na planowane masowe zwolnienia.

Według związkowców, w ubiegłym roku Poczta Polska zredukowała zatrudnienie o 5 tys. osób, a w tym roku planuje zwolnić kolejne 9,3 tys. etatów. Jak donosi "Fakt", Wiesław Królikowski ostrzega, że dalsze redukcje mogą sparaliżować usługi pocztowe w niektórych regionach kraju. Poczta Polska w oficjalnym komunikacie podkreśla, że nie można mówić o "okupacji" siedziby ani o strajku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Atrakcja nie tylko na lato. Obiekt całoroczny sprawdzi się idealnie na ferie

Napięta sytuacja w Poczcie Polskiej

W Poczcie Polskiej trwa napięta sytuacja związana z planowanymi zwolnieniami i negocjacjami układu zbiorowego. Związkowcy, w tym "Solidarność", grożą protestem, zarzucając zarządowi brak poszanowania praw pracowniczych. Zarząd Poczty Polskiej podtrzymuje wolę dialogu, jednak związkowcy pozostają w miejscu rozmów, domagając się gwarancji zatrudnienia i uczciwego wynagrodzenia.

W referendum przeprowadzonym wśród pracowników Poczty Polskiej, większość opowiedziała się za strajkiem generalnym. Związki zawodowe planują twarde rozmowy z zarządem, domagając się zmian w wynagrodzeniach. Obecnie część pracowników otrzymuje wynagrodzenie niższe od płacy minimalnej, co jest sztucznie podnoszone dodatkami i premiami.

Zarząd Poczty Polskiej planuje redukcję etatów, co budzi obawy związkowców o przyszłość zatrudnienia. Spółka zapewnia, że nie prowadzi zwolnień grupowych, a jedynie nie obsadza wakatów. Związkowcy alarmują, że redukcja etatów może dotknąć nawet 10 tys. osób, co wpłynie na jakość usług pocztowych.

Poczta Polska zmaga się z problemami finansowymi, a koszty pracy przekraczają 60 proc. budżetu spółki. Związkowcy obawiają się, że redukcja zatrudnienia ograniczy przychody, co zmusi do dalszych cięć. Władze spółki podkreślają, że proces dostosowania zatrudnienia jest zgodny z prawem i nie kwalifikuje się jako zwolnienia grupowe.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Czy jutro jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy?
Zaczęło się w Biedronce. "Limit dzienny - 2 opakowania"
Niemcy szukają rąk do pracy. Płacą nawet 15 tys. zł miesięcznie
Mogą powodować raka. Auchan wycofuje popularne bakalie
Ile zarabia kościół na tacy? Łódzka parafia ujawnia szczegóły
Kiepskie wieści dla Polaków. Dane GUS pokazują, co nastąpi w 2025 r.
Lepiej usiądź. Szef Google z rekordowymi zarobkami
Zmiany w 13 emeryturze. Nie wszyscy Polacy dostaną tyle samo
Amerykański gigant w Polsce. Planuje miliardowe inwestycje
Burmistrz zdecydował. Urzędnicy będą pracować po 7 godzin dziennie
"Każdy drży o pracę". Zwolnienia w zakładach lotniczych
"To niesprawiedliwe". Fryzjerzy domagają się podwyżki za szkolenie uczniów
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić