Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, położone na środkowym zachodzie Portugalii, osiągnęło w 2024 r. rekordowe dochody na poziomie prawie 24,5 mln euro. Jak poinformowały władze tego miejsca kultu, znaczna część wpływów pochodziła z darowizn od pielgrzymów, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wśród zagranicznych pielgrzymów dominowali Hiszpanie i Polacy. Do Fatimy przybyło 40,1 tys. Hiszpanów oraz 24,2 tys. Polaków. W przypadku polskich pielgrzymów była to rekordowa liczba. Łącznie w 2024 r. sanktuarium odwiedziło 6,2 mln osób z 88 krajów, co oznacza wzrost o prawie 600 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Zgromadzone środki finansowe zostały przeznaczone na pokrycie kosztów działalności sanktuarium, a także na różnego rodzaju działania zewnętrzne. W sumie władze sanktuarium wydały na te cele 21,8 mln euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia objawień w Fatimie
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r., kiedy to Maryja objawiła się trojgu dzieciom-pasterzom, przekazując przesłanie wzywające do nawrócenia, pokuty i modlitwy. Miejsce to szybko stało się jednym z najważniejszych celów pielgrzymkowych na świecie, odwiedzanym także przez przywódców Kościoła katolickiego.
Pierwszym papieżem, który odwiedził Fatimę, był Paweł VI w 1967 r., 50 lat po objawieniach. Następnie do sanktuarium przybywali kolejni zwierzchnicy Kościoła, w tym Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek. Najczęściej do Fatimy pielgrzymował św. Jan Paweł II. Robił to trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 r.
Rekordowe dochody i rosnąca liczba pielgrzymów świadczą o nieustającym znaczeniu Fatimy jako miejsca duchowego dla wiernych z całego świata.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.