Od 1 stycznia 2025 r. wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o rentę wdowią, łączącą świadczenia emerytalno-rentowe. Program pozwala na pobieranie 100 proc. jednego świadczenia i 15 proc. drugiego. ZUS ostrzega, że wiele wniosków zawiera błędy, które mogą uniemożliwić uzyskanie świadczenia.
Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić kilka warunków, m.in. być w wieku emerytalnym i nie być w nowym związku małżeńskim. Wniosek ERWD można pobrać ze strony ZUS lub w placówkach. - Do nas pływa bardzo wiele wniosków o rentę wdowią, część z nich niestety zawiera błędy – wskazała w rozmowie z "Faktem" Krystyna Michałek rzeczniczka ZUS w woj. kujawsko-pomorskim.
Michałek podkreśla, że każdy przed wypełnieniem wniosku o rentę wdowią, powinien zapoznać się z instrukcją. To pomoże się ustrzec możliwych błędów. Rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS wskazuje, że wnioskujący o rentę wdowią najczęściej popełniają błąd przy wypełnianiu oświadczenia wnioskodawcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wskazuje dziennik, w rubryce "Oświadczam, że mam przyznaną rentę lub mam złożony wniosek o rentę rodzinną i oczekuję na decyzję w tej sprawie", powinniśmy zaznaczyć opcję "tak" zarówno wtedy, gdy pobieramy takie świadczenie, jak i wtedy, gdy jest ono czasowo zawieszone, bo wnioskujący pobiera korzystniejsze dla siebie świadczenie.
ZUS przypomina, że całkowita kwota świadczeń nie może przekroczyć 3-krotności minimalnej emerytury, czyli 5342,88 zł brutto. Wnioski można składać do 31 lipca, aby uzyskać świadczenie od 1 lipca.
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?
Wnioski o rentę wdowią można składać elektronicznie przez portal PUE/eZUS, osobiście w placówkach ZUS lub pocztą. Przed złożeniem wniosku warto upewnić się, czy przysługuje prawo do dwóch świadczeń.
Renta wdowia nie przysługuje osobom rozwiedzionym ani żyjącym w nieformalnych związkach. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić warunki: osiągnąć wiek emerytalny, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka.
Zawarcie nowego związku małżeńskiego oznacza utratę prawa do renty wdowiej. Seniorzy muszą poinformować ZUS o zmianie statusu, co skutkuje wstrzymaniem wypłaty świadczenia. W takiej sytuacji można wybrać między własną emeryturą a rentą rodzinną po pierwszym małżonku. Jak zauważa rzeczniczka kujawsko-pomorskiego ZUS, ze składaniem wniosku nie należy się spieszyć, bo ostateczny termin przyjmowania formularzy upływa 31 lipca bieżącego roku.