Pierwszy rok rządów Donalda Tuska stał się okazją do gorzkich podsumowań. Głosy krytyki płyną m.in. ze strony przedstawicieli organizacji pracodawców, którzy wskazują, że przez rok rządowi nie udało się zrealizować wielu zapowiadanych zmian, a na biurko prezydenta trafiło niewiele ustaw spełniających ich oczekiwania.
Zaraz po wygranych wyborach uważano, że głównym hamulcowym zmian będzie prezydent ze swoim prawem veta. Tymczasem niewiele ustaw trafiło na biurko głowy państwa, a jeszcze mniej przekazanych zostało tych aktów prawnych, które realizowałyby postulaty pracodawców - wskazał w rozmowie z PAP główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.
Zielonka zauważa, że mimo odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, wiele postulatów wyborczych rządu pozostało niezrealizowanych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To był też jeden z naszych głównych postulatów. Te środki są szczególnie istotne w kontekście inwestycji w energetykę, infrastrukturę i technologie cyfrowe - podkreśla Zielonka. Jednak, jak dodaje, kluczowe będzie efektywne wydatkowanie tych funduszy.
Ekspert Konfederacji Lewiatan wskazuje również na brak koordynacji polityki gospodarczej rządu oraz potrzebę powołania Rady Gospodarczej przy premierze. "Nie może być tak, że jeden minister forsuje rozwiązania ze swojego obszaru, a drugi go krytykuje" - zaznacza.
Zdaniem eksperta proces legislacyjny nadal charakteryzuje się pośpiechem i brakiem rzetelnych konsultacji społecznych.
Po ośmiu latach rządów PiS i kompletnej deprecjacji partnerów społecznych liczyliśmy na jakościową zmianę. Ona nie nastąpiła i nadal mamy projekty aktów prawnych, takie jak nowelizacja wprowadzająca dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię, podczas tworzenia których nie zasięgnięto opinii partnerów społecznych - zaznaczył ekonomista.
Jednocześnie przyznał, że bezpośredni dialog Konfederacji Lewiatan z rządem Donalda Tuska przebiega znacznie lepiej niż z rządem wyłonionym podczas poprzedniej kadencji Sejmu.
Krytyka ze strony przedsiębiorców
Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl również krytycznie ocenia działania rządu. Piotr Podgórski, radca prawny i członek zarządu Federacji, wskazuje na "nieprzewidywalne ustawodawstwo" oraz niewystarczające zachęty dla przedsiębiorców.
Nasza ocena realizacji celów związanych z poprawą otoczenia prawnego biznesu niestety nie jest wysoka - mówi Podgórski w rozmowie z PAP.
Podgórski podkreśla, że wprowadzone rozwiązania, takie jak wakacje składkowe, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zwraca uwagę na brak realizacji obietnicy dotyczącej zasiłku chorobowego (miał być płacony przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy) oraz ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej.
Wolna Wigilia? Oto opinia przedsiębiorców
Przedsiębiorcy.pl negatywnie oceniają także nowelizację wprowadzającą od przyszłego roku dzień wolny od pracy w Wigilię. "Obowiązku zapewnienia pracownikom kolejnego dnia wolnego nie zrekompensuje wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej, ponieważ skorzysta na tym tylko część przedsiębiorców" - zwrócił uwagę Podgórski.
Czytaj także: Wylał kawę na Orlenie. Poseł PiS odpowiada Owsiakowi
Mimo krytyki, przedsiębiorcy dostrzegają pewne pozytywne zmiany, do których - w ich ocenie - należy nowelizacja wprowadzająca kasowy PIT dla drobnych przedsiębiorców oraz uproszczenie rozliczeń VAT na terenie UE.
Rok od zaprzysiężenia rządu
Po roku od zaprzysiężenia, rząd Tuska jest krytykowany za niewielkie postępy w realizacji wielu przedwyborczych obietnic. Dodatkowym problemem są spory wewnątrz koalicji. Jednym ze spornych tematów jest kwestia legalizacji aborcji do 12 tygodnia.
Mimo to, jak informowaliśmy wcześniej, w ocenie politologa Olgierda Annusewicza, stabilność rządu nie jest zagrożona. Ekspert twierdzi, że brak alternatywy wymusza współpracę między ugrupowaniami.
Przypomnijmy: 13 grudnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda powołał Donalda Tuska na nowego premiera, a nowi członkowie Rady Ministrów złożyli przysięgi. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych.