Spór o podatek minimalny dla firm. Konfederacja złożyła już wniosek
Sejm w nadchodzącym głosowaniu zadecyduje, czy kontynuować prace nad projektem ustawy dotyczącym globalnego podatku minimalnego, który dotyczyłby największych firm. W środę Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Nowy akt prawny ma implementować przepisy dyrektywy z 2022 r., której celem jest zapewnienie globalnego, minimalnego poziomu opodatkowania.
Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył poseł Przemysław Wipler, reprezentujący Konfederację. Jak podkreślił, jego ugrupowanie sprzeciwia się nowym podatkom wprowadzanym na poziomie międzynarodowym.
Punkt, który procedujemy, to punkt, w ramach którego ma być wprowadzony nowy globalny podatek — powiedział Wipler. Sejm ma podjąć decyzję w sprawie wniosku Konfederacji w bloku głosowań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bardzo dobry manewr". Ekspert chwali decyzję Tuska
Polska nałoży dodatkowy podatek na wielkie przedsiębiorstwa?
Przedstawiając projekt, wiceminister finansów Paweł Karbownik wyjaśnił, że zgodnie z nowymi przepisami, największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą każdego roku podlegały weryfikacji pod kątem spełnienia wymogu minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania na poziomie 15 proc.
Polska jest więc opóźniona w implementacji o 10 miesięcy (...). Komisja Europejska na początku roku wszczęła przeciwko Polsce postępowanie naruszeniowe, a 2 października KE skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę w związku z brakiem wdrożenia dyrektywy – przypomniał wiceminister.
Dodał, że za dalsze opóźnienia grożą Polsce wysokie kary finansowe, które mogą nałożyć organy unijne. Jednak szybkie procedowanie projektu w tym roku powinno pozwolić uniknąć konsekwencji finansowych. Wiceminister zaznaczył także, że projektowane przepisy mogą przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetu państwa o około 2,4 mld zł rocznie.
Zgodnie z projektem, podatek wyrównawczy będzie miał zastosowanie do "jednostek składowych grupy międzynarodowej" lub "grupy krajowej", które w co najmniej dwóch z czterech ostatnich lat podatkowych osiągnęły przychód grupowy na poziomie co najmniej 750 mln euro.
Te jednostki będą musiały przeprowadzać tzw. test efektywnej stawki podatkowej oraz zapłacić krajowy podatek wyrównawczy w Polsce, jeśli efektywna stawka podatkowa dla Polski wyniesie poniżej 15 proc. Zgodnie z ustawą, nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.