W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Nowy akt prawny ma implementować przepisy dyrektywy z 2022 r., której celem jest zapewnienie globalnego, minimalnego poziomu opodatkowania.
Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył poseł Przemysław Wipler, reprezentujący Konfederację. Jak podkreślił, jego ugrupowanie sprzeciwia się nowym podatkom wprowadzanym na poziomie międzynarodowym.
Punkt, który procedujemy, to punkt, w ramach którego ma być wprowadzony nowy globalny podatek — powiedział Wipler. Sejm ma podjąć decyzję w sprawie wniosku Konfederacji w bloku głosowań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska nałoży dodatkowy podatek na wielkie przedsiębiorstwa?
Przedstawiając projekt, wiceminister finansów Paweł Karbownik wyjaśnił, że zgodnie z nowymi przepisami, największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą każdego roku podlegały weryfikacji pod kątem spełnienia wymogu minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania na poziomie 15 proc.
Polska jest więc opóźniona w implementacji o 10 miesięcy (...). Komisja Europejska na początku roku wszczęła przeciwko Polsce postępowanie naruszeniowe, a 2 października KE skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę w związku z brakiem wdrożenia dyrektywy – przypomniał wiceminister.
Dodał, że za dalsze opóźnienia grożą Polsce wysokie kary finansowe, które mogą nałożyć organy unijne. Jednak szybkie procedowanie projektu w tym roku powinno pozwolić uniknąć konsekwencji finansowych. Wiceminister zaznaczył także, że projektowane przepisy mogą przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetu państwa o około 2,4 mld zł rocznie.
Zgodnie z projektem, podatek wyrównawczy będzie miał zastosowanie do "jednostek składowych grupy międzynarodowej" lub "grupy krajowej", które w co najmniej dwóch z czterech ostatnich lat podatkowych osiągnęły przychód grupowy na poziomie co najmniej 750 mln euro.
Te jednostki będą musiały przeprowadzać tzw. test efektywnej stawki podatkowej oraz zapłacić krajowy podatek wyrównawczy w Polsce, jeśli efektywna stawka podatkowa dla Polski wyniesie poniżej 15 proc. Zgodnie z ustawą, nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.