Nowe przepisy dotyczą wyłącznie produktów nieżywnościowych, ponieważ bezpieczeństwo żywności regulują inne przepisy. Celem nowych regulacji jest zagwarantowanie, że konsumenci będą mieli dostęp wyłącznie do bezpiecznych produktów, niezależnie od ich pochodzenia i miejsca sprzedaży. Zmiany te są odpowiedzią na rosnącą sprzedaż online oraz import produktów z krajów spoza UE.
Zastępując dotychczasową 20-letnią dyrektywę, nowe rozporządzenie wprowadza jednolite przepisy obowiązujące we wszystkich krajach członkowskich UE. Dzięki temu nie będzie konieczności dostosowywania ich do prawa krajowego, co zapewni spójność stosowania regulacji w całej Unii.
Nowe regulacje dla bezpieczeństwa konsumentów
Nowe przepisy unowocześniają unijne systemy monitorowania bezpieczeństwa produktów, w tym system wczesnego ostrzegania Safety Gate. System ten umożliwia państwom członkowskim informowanie o pojawieniu się niebezpiecznych produktów na ich rynkach. W ramach GPSR utworzono również sieć ds. bezpieczeństwa konsumentów, która ułatwia koordynację działań krajowych organów i Komisji Europejskiej w walce z niebezpiecznymi towarami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Producenci, importerzy i dystrybutorzy mogą korzystać z systemu zawiadamiania o odzyskaniu produktów, co pozwala na informowanie o wycofaniu niebezpiecznych towarów z obrotu.
Rozporządzenie nakłada również nowe obowiązki na platformy sprzedażowe w sieci. Odtąd sprzedający w internecie nie mogą już się ukrywać za pseudonimami, tylko muszą podawać swoje dane kontaktowe, w tym imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adres pocztowy i elektroniczny, tak, by można się było z nimi skontaktować.
Wymagane są również dokładne oznaczenia produktów sprzedawanych online, w tym ich zdjęcia i opisy. Na opakowaniach lub dokumentach sprzedaży powinny widnieć wszelkie ostrzeżenia lub informacje dotyczące bezpieczeństwa produktu.
Ochrona konsumentów i oszczędności dla UE
Konsumenci mają prawo do zadośćuczynienia w przypadku szkód wynikających z zakupu ryzykownych produktów. Komisja Europejska szacuje, że straty będące skutkiem obrażeń i zgonów, spowodowane przez niebezpieczne produkty, wynoszą 11,5 mld euro rocznie. Nowe przepisy mają nie tylko lepiej chronić konsumentów, ale także przynieść znaczne oszczędności dla UE.
Unijne organizacje konsumentów z zadowoleniem przyjęły nowe regulacje, apelując jednocześnie o ich skuteczne egzekwowanie.
Ważne jest, aby przepisy te nie pozostały na papierze, a władze dysponowały niezbędnymi zasobami do działania przeciwko nieuczciwym sprzedawcom - powiedział Agustin Reyna, dyrektor generalny unijnej organizacji konsumentów BEUC.
Z danych BEUC wynika, że w ubiegłym roku 7 na 10 europejskich konsumentów dokonało zakupów online, a 31 proc. niebezpiecznych produktów sprzedawano w internecie.
Nie sposób nie zauważyć, że gwałtownie rośnie sprzedać online, jak i import produktów z krajów państw trzecich. Chodzi więc o to, by dostosować przepisy do rozwoju nowych technologii oraz nowych realiów, a przy tym zapewnić sprawniejsze wycofywanie niebezpiecznych produktów z rynku.
Wkrótce przekonamy się, czy rozporządzenie GPRS, czyli General Product Safety, będzie skutecznie egzekwowane.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.