Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 
aktualizacja 

Niemiecki gigant samochodowy szuka nowego domu. Patrzy na Polskę

202

Niemiecki Volkswagen ma w ostatnich latach coraz większą zadyszkę. W związku z tym koncern samochodowy szuka oszczędności. Jedną z opcji, jak podają niemieckie media, jest przeniesienie części produkcji do Polski. W Poznaniu miałaby ruszyć produkcja Volkswagena Golfa.

Niemiecki gigant samochodowy szuka nowego domu. Patrzy na Polskę
Volkswagen przeniesie Golfa do Polski? (Getty Images, Wirestock)

O możliwości przeniesienia produkcji Golfa z fabryki w Wolfsburgu do Poznania informuje serwis auto-motor-und-sport.de, powołujący się na informacje dziennika "Handelsblatt". Według nich Volkswagen rozważa tę decyzję, choć koncern oficjalnie nie skomentował tych doniesień.

Rozważania o produkcji Golfa za granicą są związane z kryzysem, który zmusza niemieckiego giganta do cięcia kosztów. Działalność firmy w Wolfsburgu jest droga ze względu na wysokie koszty pracy i przywileje pracownicze, co obniża rentowność tego klasycznego modelu. Golf musi konkurować w segmencie kompaktów, który stale się rozwija i oferuje coraz tańsze modele. Atutem Polski są niższe wynagrodzenia nad Wisłą niż w Niemczech.

Jednak nie tylko nasz kraj jest ponoć brany pod uwagę. Jako drugą lokalizację wskazuje się Meksyk, gdzie także koszty produkcji byłyby niższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 20 lat Polski w UE. "Byliśmy bardzo oczekiwani przez Niemców w 2004 roku"

Volkswagen przeniesie produkcję do Polski? Golfy wyjadą z fabryki w Poznaniu

Warto pamiętać, że Volkswagen ma już przynajmniej część infrastruktury do przeniesienia produkcji do obu krajów. W Polsce funkcjonują fabryka w Poznaniu i powiązany z nią zakład we Wrześni. Produkowane są tam lekkie samochody dostawcze Caddy 5. W fabryce we Wrześni od października 2016 roku produkowana jest nowa generacja modelu Crafter.

Z kolei w Meksyku samochody marki Volkswagen są produkowane w fabryce w Puebla. Niegdyś produkowany był tam Garbus. Potem z taśm schodził Golf na rynek amerykański. Obecnie produkuje się tam Jettę, Taosa oraz przedłużone wersje modelu Tiguan.

Produkcja Golfa w Wolfsburgu jest kosztowna nie tylko ze względu na wysokie koszty pracy, ale także z powodu dużej złożoności procesu produkcyjnego. Model ten więcej wersji i wariantów niż jakikolwiek inny model Volkswagena. Produkcja jest bardziej skomplikowana, złożona z większej liczby etapów. Linia montażowa jest dłuższa niż przy innych modelach.

Niemiecki gigant samochodowy w opałach

Jednak to, czy Golf będzie produkowany w Polsce, zależy od wielu czynników. Na razie niemiecki koncern skupia się przede wszystkim na negocjacjach ze związkiem zawodowym IG Metall i pracownikami w sprawie pensji dla 120 tys. osób.

Plotki dotyczące przeniesienia produkcji Golfa nie są jedynymi w kontekście Polski. Niedawno money.pl donosił, że o planach przeniesienia produkcji elektrycznego busa ID.Buzz z Hanoweru do Poznania. Przypomnijmy, że Volkswagen ogłosił zamknięcie trzech fabryk w Niemczech. Powodem były wysokie koszty, ale także słabsze wyniki sprzedaży.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kara za zwroty na Zalando. Musiała zrezygnować z dalszych zakupów
E-doręczenia to system, który ma usprawnić wymianę korespondencji. Jak działa?
Ceny u dentystów rosną. Jest coraz gorzej
Jak wybrać odpowiedni magazyn energii? Przewodnik dla początkujących
Renta po zawale serca. Ponad 200 zł miesięcznie
Czym charakteryzuje się praca zdalna i jakie wyzwania przynosi?
Kontrola w Biedronce. Zamiast kurzych jajek w środku były Kinder Niespodzianki
Pogoda w Lublinie. Prognoza na środę, 2 kwietnia 2025. Przyjemna wiosenna aura
Zarobki Zełenskiego rosną mimo wojny. Ujawnił dochody rodziny
Kryzys jajeczny w USA. Co zrobi Polska?
Podano cenę za dom ze "Złotopolskich". Ilość udogodnień robi wrażenie
Tyle zarabia zastępca kierownika. Słowacka Biedronka szuka ludzi do pracy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić