W lipcu 2024 r. Polska dołączyła do grupy państw, których obywatele mogą korzystać z krótkoterminowego pobytu bezwizowego w Chinach. Od tego czasu blisko 50 tys. Polaków skorzystało z tej możliwości.
W skali całego 2024 r. do Chin przybyło 77 tys. obywateli Polski, a liczba ta obejmuje 49 tys. wjazdów bezwizowych – przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Krajowej Administracji Imigracyjnej (NIA).
W całym 2024 r. do Chin przybyło 77 tys. obywateli Polski, z czego 49 tys. to wjazdy bezwizowe. To znaczący wzrost w porównaniu do 2023 r., kiedy to do Chin wjechało 35 tys. Polaków. Mimo to liczba ta wciąż nie dorównuje poziomowi sprzed pandemii, kiedy to w 2019 r. Chiny odwiedziło 99 tys. Polaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program bezwizowy, który Pekin wprowadził w listopadzie 2023 r., początkowo obejmował obywateli takich krajów jak Francja, Niemcy, Włochy i Malezja. Umożliwiał on 15-dniowy pobyt w celach turystycznych, biznesowych, odwiedzin krewnych i przyjaciół lub tranzytu. W listopadzie 2024 r. program rozszerzono o kolejne osiem państw, zwiększając ich liczbę do 38 i wydłużając prawo pobytu do 30 dni. Program ma obowiązywać do końca bieżącego roku.
Pozytywne trendy
Chińska administracja imigracyjna zauważyła pozytywny trend w ruchu wjazdowym, z wyraźnym wzrostem liczby zagranicznych turystów w 2024 r. Z ruchu bezwizowego skorzystało łącznie ponad 20 mln obcokrajowców, co oznacza wzrost o 112,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Celem wprowadzenia ruchu bezwizowego była promocja "promowania wymiany osób" oraz "otwarcia na świat". Ruch bezwizowy znacznie obniża koszt podróży do Chin. Wyrobienie wizy wiązało się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także było czasochłonne. Teraz, aby odwiedzić Państwo Środka, wystarczy mieć ważny paszport.