NFZ finansuje opiekę lekarską i wybrane zabiegi, jednak inne koszty, takie jak zakwaterowanie, wyżywienie czy dojazd, pokrywa pacjent. Co więcej, cena turnusu zmienia się w zależności od sezonu – latem jest wyraźnie drożej.
Alternatywą jest rehabilitacja organizowana przez ZUS, której celem jest przywrócenie pacjentów do aktywności zawodowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z rehabilitacji leczniczej ZUS mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczenia chorobowego, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, ponadto te, które mają prawo do zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego - zaznacza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Jak informuje portal pacjenci.pl, z tego programu wykluczeni są jednak emeryci, dzieci oraz osoby, które uzyskały rentę na stałe.
Rodzaje rehabilitacji finansowanej przez ZUS
Program rehabilitacyjny obejmuje szereg schorzeń.
Każdy pacjent znajdzie coś dla siebie. Oferowana pomoc jest dostępna w zakresie narządu ruchu, schorzeń psychosomatycznych, układu krążenia, układu oddechowego, schorzenia onkologicznego gruczołu piersiowego, schorzenia narządu głosu – podkreślono w materiałach ZUS.
Ośrodki, które realizują takie programy, nie zawsze znajdują się w typowych miejscowościach uzdrowiskowych, dlatego warto sprawdzić ich ofertę przed wyjazdem. Nie każdy z nich posiada status sanatorium.
Jak wygląda proces ubiegania się o wyjazd?
W celu uzyskania skierowania na rehabilitację z ZUS należy wypełnić wniosek PR-4. Wniosek może być przesłany elektronicznie przez lekarza lub osobiście przez pacjenta do dowolnej placówki ZUS.
Jak podaje portal pacjenci.pl, kolejnym krokiem jest badanie u lekarza orzecznika, który oceni zasadność skierowania na turnus.
Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, otrzymasz pocztą zawiadomienie o skierowaniu z informacją o terminie i miejscu swojej rehabilitacji – czytamy na stronie ZUS.
Cała procedura, od złożenia wniosku do uzyskania skierowania, trwa maksymalnie dwa miesiące.
Ile czasu trwa rehabilitacja?
Typowy turnus w ośrodku rehabilitacyjnym trwa 24 dni. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zadecydować o wydłużeniu tego okresu.
ZUS dąży do szybkiego przywrócenia pacjenta do zdrowia, umożliwiając mu powrót do aktywności zawodowej, dlatego oczekiwanie na turnus bywa krótsze niż w przypadku skierowań z NFZ.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.