Program 500 plus na psa i kota działa na zupełnie innych zasadach niż klasyczny program 500 plus. W jego ramach gminy pokrywają 100 proc. kosztów sterylizacji i czipowania zwierząt w określonych placówkach weterynaryjnych.
Celem programu jest przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, a nie cykliczne wypłacanie pieniężnych świadczeń właścicielom.
Aby skorzystać z dofinansowania, zarówno właściciele, jak i same zwierzęta muszą spełniać pewne kryteria. Zwierzęta muszą mieć co najmniej 6 miesięcy i być zdolne do znieczulenia ogólnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściciel zazwyczaj powinien być mieszkańcem danej gminy lub miasta, ale wystarczający może być również dowód zamieszkania czy odprowadzania podatków w danej okolicy.
Wsparcie może się różnić w zależności od gminy, w której właściciel mieszka, a także od kosztów usług weterynaryjnych. Trzeba więc sprawdzić, jakie obowiązują przepisy w danym rejonie kraju.
Choć nazwa nawiązuje do kwoty 500 złotych, dofinansowanie może być zarówno wyższe, jak i niższe. Program umożliwia nawet kilkukrotne skorzystanie z dofinansowania w ciągu roku.
Popularność i dostępność programu 500 plus
Program jest dostępny w wielu miastach, m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie, jednak szczegóły mogą się różnić. Warto wcześniej sprawdzić, jakie są wymagania i procedury w danym miejscu, aby móc w pełni skorzystać z oferowanego wsparcia i otrzymać wsparcie dla swojego zwierzaka.