Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, podczas spotkania w Puńsku 17 stycznia powiedział: - Nie możemy popełnić błędu, jaki kiedyś popełniły inne państwa Zachodu, takie jak Niemcy czy Szwecja, że tam się po prostu opłacało przyjeżdżać tylko po socjal.
Trzaskowski podkreślił, że migracja powinna przynosić korzyści gospodarce Polski, dlatego 800 plus powinno być wypłacane tylko wtedy, gdy beneficjenci programu "pracują, mieszkają i płacą podatki" w Polsce.
Głos w tej sprawie zabrał teraz premier Donald Tusk, który w mediach społecznościowych poparł ten projekt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Propozycja prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak - napisał premier Donald Tusk na portalu X.
800+ ograniczone dla Ukraińców? Ministerstwo zabrało głos
Kilka dni temu Ministerstwo Rodziny, będące w rękach koalicjantów, odniosło się do propozycji zmian. W odpowiedzi dla "Faktu" resort poinformował, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie prowadzi i nie rozpoczyna prac legislacyjnych dotyczących zmian warunków przyznawania świadczenia wychowawczego.
Oprócz tego resort podkreślał, że większość obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w 2022 r., jest aktywna zawodowo.
Zdecydowana część z nich, mimo trudnych warunków wojennych w swoim kraju, podejmuje pracę w pełnym wymiarze godzin, a część osób wykonuje prace dorywcze. Proces integracji na rynku pracy trwają - tłumaczą urzędnicy.
Od 1 czerwca 2025 r. wejdą w życie dodatkowe wymagania dotyczące realizacji obowiązku edukacyjnego przez dzieci. Oznacza to, że jeśli dziecko nie uczęszcza do polskiej szkoły lub przedszkola, nie będzie przysługiwać na nie prawo do świadczenia 800 plus.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.