Świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 800+" przysługuje na dzieci do ukończenia 18. roku życia. Każda rodzina może się o nie ubiegać, niezależnie od stanu cywilnego rodziców.
Od stycznia 2024 roku kwota świadczenia wynosi 800 złotych miesięcznie. Świadczenie z ZUS nie wymaga spełnienia kryteriów dochodowych i jest kontynuowane do końca maja 2025 roku.
Aby otrzymać pieniądze w nowym okresie rozliczeniowym, należy pamiętać o złożeniu wniosku w odpowiednim terminie. Jak przypomina RadioZet Wiadomości, jeśli złożymy wniosek później, wypłata świadczenia może się opóźnić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r.
W przypadku wniosków złożonych w maju 2025 roku świadczenie zostanie wypłacone w lipcu, z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu 2025 roku, wypłata nastąpi do końca sierpnia, również z wyrównaniem za czerwiec.
Czytaj także: Pieniądze dla emerytów. Tyle dostaną zwrotu podatku
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem dostępnych platform.
Co dalej z 800 plus?
Program "Rodzina 500 plus" został wprowadzony przez rząd PiS 1 kwietnia 2016 r. a od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wzrosło i wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko.
Program "Rodzina 500 plus" miał ograniczony wpływ na wzrost dzietności, choć przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po jego wprowadzeniu.
Zdecydowanie wpłynął jednak na ograniczenie ubóstwa wśród dzieci, choć efekt ten został częściowo zniwelowany przez inflację w latach 2022-2023. Podniesienie świadczenia do 800 zł miało na celu przeciwdziałanie skutkom inflacji, a efekty tej zmiany mają być widoczne po zebraniu wszelkich danych za 2024 rok.
Bożena Borys-Szopa z PiS zaznaczyła, że 800 plus to jeden z kluczowych programów rządu Zjednoczonej Prawicy, który zmienił podejście państwa do polityki rodzinnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.