Już wkrótce Kodeks pracy czekają rewolucyjne modyfikacje. Jak informuje "Fakt", rząd dopracowuje szczegóły przepisów, które pozwolą pracownikom wliczać do stażu pracy okresy przepracowane na umowach zlecenie oraz czas prowadzenia własnej firmy.
To oznacza, że miliony Polaków zyskają prawo do dłuższych urlopów, wyższych dodatków do pensji i większych odpraw.
Czytaj także: Płacą nawet 15 tys. zł. Mimo to wciąż brakuje chętnych
Obecnie pracownik rozpoczynający etat ma prawo do 20 dni urlopu. Jeśli jednak wykaże co najmniej 10-letni staż pracy, roczny wymiar urlopu wzrasta do 26 dni. Dzięki planowanym zmianom więcej osób będzie mogło skorzystać z wydłużonego urlopu, wliczając do stażu nie tylko etat, ale także pracę na umowach cywilnoprawnych czy prowadzenie działalności gospodarczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany wpłyną również na przyznawanie nagród jubileuszowych. W wielu firmach, zwłaszcza w sektorze publicznym, po 20 latach pracy pracownik otrzymuje nagrodę w wysokości 75 procent wynagrodzenia, a po 25 latach - 100 procent. Doliczenie dodatkowych okresów zatrudnienia ułatwi osiągnięcie tych progów.
Do stażu pracy będą wliczane konkretne okresy, takie jak:
- Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz współpraca przy takiej działalności, za które opłacane były składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe.
- Praca na umowach zlecenie, umowach o świadczenie usług czy umowach agencyjnych, w których osoba podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.
- Umowy uaktywniające dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi.
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Podano datę
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Ten czas jest potrzebny pracodawcom na dostosowanie się do zmian i przeliczenie stażu pracy zatrudnionych.
Pracownicy będą musieli przedstawić odpowiednie zaświadczenia potwierdzające okresy objęte ubezpieczeniami społecznymi. Dokumenty te będzie wydawał ZUS, co może spowodować wzrost liczby wniosków kierowanych do tej instytucji.
Rok 2025 również przyniesie korzyści dla pracowników pod względem dni wolnych. Dwa święta państwowe: Święto Narodowe 3 Maja oraz Wszystkich Świętych 1 listopada -przypadają w sobotę, co zgodnie z przepisami oznacza dodatkowe dni wolne. W efekcie roczny wymiar czasu pracy w 2025 roku wyniesie 1992 godziny, czyli 249 dni roboczych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.