Od roku obowiązują nowe limity dotyczące transakcji gotówkowych. Zmiany te są efektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo przedsiębiorców. Przepisy wprowadziły limity, które dotyczą kwot brutto.
Zgodnie z regulacjami, jeśli wartość jednorazowej transakcji z kontrahentem przekroczy ustalony limit, konieczne jest rozliczenie jej w formie bezgotówkowej.
To oznacza, że przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych zasad, aby uniknąć problemów prawnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przypomina serwis Strefa Biznesu od 1 stycznia 2024 r. obowiązują limity transakcji gotówkowych dla przedsiębiorców: limit płatności gotówką 8 tys. zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą oraz dla konsumentów: limit płatności gotówką 20 tys. zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą.
Przechowywanie gotówki w domu nie jest regulowane przepisami prawa. Decyzja o tym, ile pieniędzy trzymać w domu, należy wyłącznie do właściciela. Eksperci jednak ostrzegają, że trzymanie dużych sum w domu może być niebezpieczne i niepraktyczne.
Warto pamiętać, że oszczędności na koncie bankowym są narażone na ataki oszustów. W przypadku podania danych do konta, banki nie ponoszą odpowiedzialności za straty. Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i nie udostępniać swoich danych osobom trzecim.
Przypominamy, że od 2027 r. maksymalna kwota transakcji gotówkowej wyniesie 10 tys. euro (ok. 42,6 tys. zł). Oznacza to, że za dwa lata transakcje powyżej tej kwoty nie będą mogły być realizowane za pomocą gotówki. Unia Europejska w 2024 roku bowiem przyjęła nowe przepisy dotyczące płatności gotówkowych, które wejdą w życie w 2027 r.
Przepisy będą obejmować wszystkie kraje członkowskie, w tym także Polskę.