Od stycznia 2025 r. jednorazowe woreczki foliowe użyte niezgodnie z ich przeznaczeniem będą płatne przy kasie.
"W przypadku użycia toreb do innych celów, a w szczególności do produktów, które posiadają już opakowanie podstawowe przy kasach należy uiścić opłatę recyklingową (zgodnie z obowiązkiem ustawowym) w wysokości 25 groszy za sztukę (0,20 zł plus VAT)" - informuje Biedronka.
Co w przypadku, gdy klient płaci za zakupy przy kasie samoobsługowej? Zwróciliśmy się z tym pytaniem do biura prasowego Biedronki.
Wprowadzenie opłaty recyklingowej podyktowane jest naszą aktywnością w ramach ograniczania zużycia tworzywa sztucznego. By zbliżyć się do tego celu niezbędne jest wspólne działanie zarówno podmiotów operujących na rynku, jak również klientów. W przypadku transakcji na kasie samoobsługowej, klient może samodzielnie wybrać w menu opłatę recyklingową w zakładce "Inne" - tłumaczy Dagmara Łakoma, starsza menedżerka ds. ochrony środowiska w sieci Biedronka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przedstawicielka sieci dodaje, że w razie pojawienia się problemów, klienci mogą również poprosić asystenta kas samoobsługowych o pomoc.
- Przypominamy, że opłata jest zasadna, tylko jeśli "zrywki" zostaną wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem, czyli do zapakowania produktów z kategorii "non food" lub produktów spożywczych posiadających własne opakowania - podkreśla Dagmara Łakoma.
Opłata recyklingowa za reklamówki, która już wcześniej została wprowadzona przez inne markety ma zachęcić do korzystania z toreb wielokrotnego użytku.
Podkreślamy, że pobrana opłata recyklingowa, zgodnie z ustawą, zostanie przekazana do właściwego urzędu marszałkowskiego i nie stanowi dodatkowego źródła przychodu dla naszej sieci - dodaje przedstawiecielka siecie Biedronka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.