Ministerstwo Zdrowia zapowiada ważne zmiany dla pracowników i pracodawców. Od początku 2025 roku zakres obowiązkowych badań lekarskich w ramach medycyny pracy zostanie poszerzony o dodatkowe testy.
Jak podaje RadioZet, obecnie, zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma obowiązek poddawać się badaniom profilaktycznym przed rozpoczęciem pracy oraz w jej trakcie.
Pracodawcy nie mogą dopuścić do pracy osób bez aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na określonym stanowisku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Planowane zmiany przewidują, że od 2025 roku pracownicy będą musieli dodatkowo wykonać lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu, badanie poziomu cukru we krwi oraz określenie wskaźnika masy ciała (BMI). Ma to na celu profilaktykę chorób cywilizacyjnych.
Czytaj także: Coraz więcej wypadków. Policja podała statystyki
Dokładna data wprowadzenia tych zmian nie jest jeszcze znana.
Czytaj także: Trzymasz to w piwnicy? Nawet do 5 tys. zł kary
Badania wstępne przeprowadzane są przed rozpoczęciem pracy przez nowego pracownika lub w przypadku zmiany stanowiska pracy. Mają na celu ocenę, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na danym stanowisku, szczególnie jeśli wiąże się ono z narażeniem na czynniki szkodliwe, niebezpieczne lub wymagające szczególnej kondycji fizycznej.
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi badań okresowych co najmniej raz na 2-3 lata (częstotliwość zależy od charakteru pracy), a w przypadku osób pracujących w szczególnych warunkach (np. w narażeniu na substancje toksyczne, hałas, promieniowanie) może to być częściej.
W przypadku stwierdzenia, że pracownik nie spełnia określonych wymagań zdrowotnych, lekarz może wskazać konieczność przeniesienia go na inne stanowisko lub podjęcia działań naprawczych (np. skierowanie na leczenie).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.