Ministerstwo ds. polityki senioralnej kontynuuje prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, który ma wejść w życie w drugiej połowie 2025 roku. Program ma na celu wsparcie rodzin opiekujących się seniorami poprzez świadczenie o maksymalnej wartości 2150 zł.
Bon senioralny będzie przeznaczony na usługi o charakterze opiekuńczym dla seniorów powyżej 75. roku życia.
Warunkiem uzyskania bonu jest aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji, najczęściej dziecka seniora. Samorządy będą odpowiedzialne za organizację i nadzór nad świadczeniem tych usług.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2024 roku rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o systemie usług wspierających rodzinę, przewidującym m.in. wdrożenie bonu senioralnego.
Konsultacje te obejmują przede wszystkim rozmowy z samorządowcami. Później projekt ustawy rozpocznie proces legislacyjny w Sejmie, przygotowując się do wdrożenia systemu szkoleń dla przyszłych opiekunów.
To jest właśnie sens tych konsultacji, że można dowiedzieć się od samorządów, od przedstawicieli różnych instytucji, po pierwsze upewnić się, jak dotychczas ta opieka funkcjonuje albo często nie funkcjonuje, co brakuje i czy ten projekt odpowie na te braki - wyjaśniła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, cytowana przez Radio Zet.
Ilu seniorów może otrzymać pomoc?
Konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia bonu senioralnego potrwają do 12 grudnia. Jak podaje Radio Zet, stawką jest 2150 zł dla około 300 000 seniorów. Pieniądze nie trafią do ręki - będą służyć do sfinansowania usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.