Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Co dzieje się z ceną węgla? Rzadka sytuacja tuż przed zimą

5

Ceny opału zazwyczaj rosły dynamicznie tuż przed rozpoczęciem zimy. W tym roku można jednak skorzystać z zaskakujących promocji. Ceny węgla mogą być niższe nawet o kilkaset złotych za tonę.

Co dzieje się z ceną węgla? Rzadka sytuacja tuż przed zimą
Ceny węgla i pelletu (Gettey Images, GKV)

Ceny węgla do niedawna doprowadzały do łez wszystkie osoby, które korzystają z tego surowca do ogrzewania swojego domu bądź mieszkania. W ubiegłych latach, szczególnie w okresie pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie, ceny opału rosły gwałtownie i oscylowały w przedziale między 2,5 a 3 tys. złotych za tonę.

Koszty związane z zakupem węgla są także kształtowane przez sezonowość jego zakupu. Najlepiej zaopatrzyć się w opał wiosną lub wczesnym latem, kiedy ceny węgla nie są zbyt wygórowane. Im bliżej zimy, tym więcej należało wyłożyć z własnej kieszeni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zima zaskoczyła Niemców. Paraliż w Bawarii

Ceny węgla wyjątkowo niskie

"Fakt" podaje jednak, że w ostatnim czasie Polska Grupa Górnicza informowała o promocjach, dzięki którym w kieszeniach zostawało nawet kilkaset złotych. Do 17 listopada obowiązywał rabat 200 zł za tonę węgla. Z kolei w ramach akcji "Trendy w Groszki" wybrane produkty można było nabyć nawet o 350 zł taniej za tonę. Akcja trwa do 20 lutego.

To oznacza, że obecnie cena groszku kształtuje się między około 950 zł do 1400 złotych, zaś orzech kosztuje od 1050 do 1370 złotych za tonę. Jeszcze niższe ceny oferuje Koncern Węglowy. Cena groszku nie przebija pułapu 1300 złotych za tonę.

To, że opał jest w tym sezonie wyjątkowo tani, potwierdza również porównywarka na stronie cieplo.gov.pl, gdzie ceny węgla zaczynają się od 750 zł za tonę. Przeważnie mieszczą się w przedziale od 900 do 1200 złotych.

Pellet nawet trzy razy taniej

"Fakt" zwraca też uwagę na ceny pelletu. Ten jeszcze do niedawna kosztował od 3,5 do 4 tysięcy złotych. Teraz cena za tonę kształtuje się w przedziałach od 1100 do 1900 złotych. Nieco wyższe widełki są w marketach budowlanych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kara za zwroty na Zalando. Musiała zrezygnować z dalszych zakupów
E-doręczenia to system, który ma usprawnić wymianę korespondencji. Jak działa?
Ceny u dentystów rosną. Jest coraz gorzej
Jak wybrać odpowiedni magazyn energii? Przewodnik dla początkujących
Renta po zawale serca. Ponad 200 zł miesięcznie
Czym charakteryzuje się praca zdalna i jakie wyzwania przynosi?
Kontrola w Biedronce. Zamiast kurzych jajek w środku były Kinder Niespodzianki
Pogoda w Lublinie. Prognoza na środę, 2 kwietnia 2025. Przyjemna wiosenna aura
Zarobki Zełenskiego rosną mimo wojny. Ujawnił dochody rodziny
Kryzys jajeczny w USA. Co zrobi Polska?
Podano cenę za dom ze "Złotopolskich". Ilość udogodnień robi wrażenie
Tyle zarabia zastępca kierownika. Słowacka Biedronka szuka ludzi do pracy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić