O słabych wynikach finansowych telewizji TVN mówi się już od dawna. Już w sierpniu "Financial Times" informował, że właściciel amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż polskiej telewizji TVN.
Rząd Donalda Tuska zdecydował o wpisaniu TVN i Polsatu na listę firm strategicznych, co ma chronić je przed niebezpiecznym przejęciem.
Media donoszą, że potencjalnym nowym właścicielem stacji TVN może zostać Renata Kellnerowa, która jest uznawana za najbogatszą kobietą w Europie Wschodniej. Jej majątek jest szacowany na niemal 12 mld dolarów. - Jej grupa PPF to potężny i globalny podmiot. Działa w branży surowcowej, bankowej, IT, ale też medialnej - mówi Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z "Super Expressem".
Czytaj także: Byliśmy w Lidlu na Malcie. Spójrzcie na ceny masła
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Założycielem grupy PPF był Petr Kellner, mąż Kellnerowej, który zginął w marcu 2021 r. w katastrofie helikoptera na Alasce. W Polsce czeski PPF ma ponad 28 proc. akcji InPost.
- Zaczynał od silnej aktywności w Rosji i w Chinach. Dopiero po jego śmierci wycofano się tych dwóch rynków, skupiając na USA i naszym regionie - tłumaczy "SE" Krzysztof Dębiec.
Czytaj także: Byliśmy pod domem Zenka Martyniuka. Oto co mówi sąsiadka
Analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich dodaje, że PPF kontroluje najpopularniejszą czeską telewizję Nova i słowacką Markizę. Dębiec wskazuje, że w przypadku słowackiej telewizji zauważono odejście od tematów polityki na rzecz rozrywki. - Możliwe, że nie chcieli wchodzić w drogę władzy, bo prowadzili z nią biznesy w innych obszarach - twierdzi ekspert.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.