CIB, zarządzana przez Niemca Ulricha Brandnera, to firma programistyczna zatrudniająca około 150 osób w Niemczech, Hiszpanii i Portugalii. Specjalizuje się we wspieraniu administracji publicznej, m.in. miasta Monachium i urzędów skarbowych Badenii-Wirtembergii, w procesach cyfryzacji.
Jak podkreśla "Business Insider", w 2021 roku CIB wprowadziła czterodniowy tydzień pracy bez obniżania wynagrodzeń ani zmniejszania urlopu.
Czytaj także: Ponad 300 zł dla seniorów. Komu należą się pieniądze?
"Nie pracuj więcej, pracuj wydajniej" - to motto firmy. Brandner przyznaje jednak, że decyzja niesie ryzyko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Możemy stracić zamówienia, jeśli nikt nie będzie dostępny w piątek. To są koszty alternatywne, musimy zdawać sobie z tego sprawę - mówi przedsiębiorca.
Pracownicy z kolei są zachwyceni. - Uwielbiam czterodniowy tydzień pracy. Mogę lepiej wykorzystać swój czas, a moja rodzina jest szczęśliwsza - podkreśla Amparo Pascual z hiszpańskiego oddziału CIB. Wielu z nich zauważa większy relaks i zwiększoną produktywność.
Czytaj także: Jest nowa królowa drożyzny. Bije rekordy w sklepach
Aby ocenić wpływ tej zmiany, CIB nawiązała współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Monachium i Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium.
Czterodniowy tydzień pracy. Są wyniki
W raporcie opartym na badaniach z kwietnia i maja 2023 roku 50 pracowników firmy wskazało wysoki poziom zadowolenia z pracy (średnio 4,54 w skali 1-5) oraz zaangażowania (4,02). Ponad 90 procent ankietowanych zauważyło poprawę równowagi między pracą a życiem prywatnym.
Jednak kwestia produktywności pozostaje otwarta. Badanie nie mierzyło jej bezpośrednio, opierając się jedynie na samoocenie.
Czytaj także: Polskie miasto ma własną stację paliw. Ceny zaskakują
58 procent pracowników stwierdziło wzrost wydajności, 38 procent nie zauważyło zmian. Brandner przyznaje, że brak jest jeszcze jednoznacznych danych finansowych.
Jak dotąd nie ma jasnych kluczowych danych na ten temat. Mimo to wierzy w długofalowe korzyści: zadowoleni pracownicy mają być bardziej lojalni i efektywni.
W Polsce Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Choć przepisów jeszcze nie wprowadzono, Centralny Instytut Ochrony Pracy bada, jak takie zmiany wpłyną na bezpieczeństwo w miejscu pracy i kondycję pracowników
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznacza, że taka zmiana wymaga szerokiej dyskusji i mogłaby zostać wprowadzona w ciągu najbliższych kilku lat.