Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska wysoce zakaźnej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 50 242 kur niosek zlokalizowanym w miejscowości Chocicza w gminie Środa Wielkopolska.
Wcześniejsze ogniska choroby wykryto pod koniec października. Wirus pojawił się w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 4285 kaczek w miejscowości Miłosław (woj. wielkopolskie) oraz w gospodarstwie utrzymującym ponad 205 tys. kur niosek w miejscowości Zielniczki w gminie Środa Wielkopolska. Kilka dni temu zlikwidowano tam stado liczące 1 mln 377 tys. 531 niosek.
Jak informuje Inspekcja Weterynaryjna na terytorium Polski od dnia 1 stycznia br. stwierdzono 36 ognik ptasiej grypy u drobiu, 4 ogniska ptasiej grypy u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 30 ognisk HPAI u ptaków dzikich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj choroba na fermach niosek to poważny ubytek dla rynku jaj.
Odtworzenie tego potencjału potrwa minimum 20 tygodni (...) oznacza to, że z rynku nagle zniknęło ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba, która miała każdego dnia trafiać do piekarni, sklepów i zakładów produkujących żywność - informuje przewodniczący federacji Paweł Podstawka.
- Pojawią się oczywiście głosy, że w kraju, gdzie jeszcze niedawno produkowało się około 50 mln jaj dziennie to ubytek niewielki, jednak w obecnym systemie obrotu jajami, w którym sporą rolę odgrywa polityka cenowa dużych sieci handlowych od miesięcy wywierających olbrzymi nacisk na utrzymanie niskich cen w skupie, zawirowania mogą okazać się problemem dla sporej części łańcucha zajmującego się dostawami jaj do sklepów - podkreśla Paweł Podstawka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.