Na początku 2023 roku PreZero Service Południe zastąpiła firmę ALBA w wywozie odpadów w Zabrzu. Jak podaje "Fakt", niestety, nie obyło się bez komplikacji, które skutkują tonami śmieci na ulicach.
Takiego chaosu ze śmieciami jeszcze w tym mieście nie było. To wszystko wina naszych władz. Jak można doprowadzić do sytuacji, że przez tyle dni nikt nie wywozi odpadów, a stara firma zostawiła swoje kontenery poprzewracane. To jakiś dramat! - mówią Czesława Trebecka i Marta Radomska z Zabrza.
Radny Kamil Żbikowski alarmuje, że miasto nie zostało przygotowane na zmianę operatora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Otrzymuję mnóstwo sygnałów od mieszkańców z całego miasta o zalegających odpadach. Przesyłają mi zdjęcia, proszą o interwencję - podkreśla.
Firma ALBA odwróciła swoje pojemniki dnem do góry, sygnalizując ich zabranie, co jednak nie nastąpiło. PreZero nie dostarczyło na czas nowych pojemników, co potęguje problem. Po świętach na ulicach urosły góry odpadów.
Czytaj także: Coraz więcej wypadków. Policja podała statystyki
PreZero twierdzi, że od 27 listopada 2022 roku dostarcza 40 tys. pojemników. W zabudowie jednorodzinnej sytuacja jest opanowana, ale w blokach i osiedlach nadal brakuje pojemników na niektóre frakcje odpadów, które mają być dostarczone do 12 stycznia.
Firma apeluje do mieszkańców: w okresie przejściowym pozostawiajcie odpady w workach - zostaną one zebrane. Uruchomiono dodatkowe brygady sprzątające i infolinię pod numerem 32 428 23 01, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Unia Europejska dokręca śrubę. Nowe zasady segregacji śmieci
Zgodnie z nowymi regulacjami, zużyte ubrania, w tym również te w złym stanie, nie będą mogły już trafiać do kosza na śmieci. Dotyczy to m.in. starych, zniszczonych T-shirtów, zużytych dżinsów czy wyblakłych pościeli.
Czytaj także: Trzymasz to w piwnicy? Nawet do 5 tys. zł kary
Nowe przepisy są częścią szerszego planu Unii Europejskiej mającego na celu poprawę zrównoważonego rozwoju w przemyśle tekstylnym. Jednym z kluczowych celów jest poprawa wskaźników recyklingu oraz zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko, który odpowiada za większą emisję gazów cieplarnianych niż wszystkie międzynarodowe loty i transport morski razem wzięte.