Gary Hufbauer, były urzędnik amerykańskiego resortu finansów i ekspert Peterson Institute for International Economics, ostrzega przed konsekwencjami ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa. Według niego mogą one doprowadzić do recesji w USA oraz globalnego spowolnienia gospodarczego.
Hufbauer określa nowe cła jako "bombę" wymierzoną w światowy system handlowy. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że decyzja Trumpa o nałożeniu 10-procentowej stawki minimalnej na importowane towary oraz dodatkowych ceł dla większości krajów, w tym 34 proc. dla Chin i 20 proc. dla UE, może wywołać "trzęsienie ziemi" w handlu międzynarodowym.
To jest po prostu bomba. To są cła bliskie skrajnym, najgorszym oczekiwaniom. I widzimy, jaka jest reakcja rynku po godzinach - wszystko leci w dół - powiedział w rozmowie z Polską Agencję Prasową Hufbauer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj również: Donald Trump nie odpuszcza. "Będziemy mieć Grenlandię"
Reakcje międzynarodowe
Ekspert przewiduje, że wiele krajów, w tym Chiny, Korea i Japonia, może odpowiedzieć skoordynowanymi działaniami odwetowymi. Europa i inne państwa mogą próbować utrzymać wielostronny system handlu, choć niektóre z nich nałożą cła odwetowe na USA. Hufbauer zwraca uwagę, że nieprzewidywalne działania Chin mogą dodatkowo skomplikować sytuację.
Myślę, że wiele krajów w tym, Korea i Japonia, z pewnością wśród nich i Chiny, będą współpracować i zasadniczo mogą mieć coś w rodzaju skoordynowanej odpowiedzi odwetowej. I myślę, że odpowiedzią Europy i większości krajów będzie próba zachowania wielostronnego systemu handlu między sobą, chociaż oczywiście wiele z nich nałoży cła odwetowe na USA. Ale takie jest moje oczekiwanie, zbudowanie pewnego rodzaju fosy wokół USA - powiedział ekspert.
Hufbauer krytykuje brak logiki w przydzielaniu stawek celnych przez administrację Trumpa. Zauważa, że sojusznicy USA, tacy jak UE, Korea Południowa i Japonia, otrzymali wyższe cła niż niektórzy przeciwnicy. Przykładowo, Izrael, który zrezygnował z ceł na towary z USA, został obciążony 17-procentową stawką.
Geopolityczne konsekwencje
Nowe cła mogą mieć poważne konsekwencje geopolityczne dla USA. Hufbauer podkreśla, że stosunkowo niskie stawki celne otrzymały kraje Ameryki Łacińskiej, z którymi Waszyngton nie ma najlepszych relacji. Zaskakująco, Rosja, mimo embarga na surowce, nie znalazła się na liście krajów objętych nowymi cłami.
Ekspert wątpi, by cła przyniosły obiecywany przez Trumpa "przemysłowy renesans". Wskazuje na niepewność wśród inwestorów, zwłaszcza małych i średnich firm, które mogą wstrzymać się z decyzjami inwestycyjnymi. Hufbauer podkreśla, że niepewność biznesowa jest obecnie rekordowo wysoka.