W Polsce od stycznia do sierpnia 2024 r. nałożono ponad 3 tys. grzywien za unikanie obowiązkowych szczepień ochronnych, co przewyższa liczbę z całego 2023 r. - podaje "BusinessInsider". Eksperci łączą ten wzrost z rosnącym wpływem ruchów antyszczepionkowych.
Państwowa Inspekcja Sanitarna planuje zmniejszenie kar dla rodziców, argumentując, że długotrwałe procedury są mało efektywne. Zamiast tego, instytucja chce skupić się na edukacji społeczeństwa, aby zwiększyć świadomość na temat szczepień.
Z danych urzędów wojewódzkich wynika, że liczba grzywien w 2024 r. przekroczyła 3 tys., podczas gdy w 2023 r. było ich ok. 2,6 tys. Marek Waszczewski z GIS podkreśla, że wzrost liczby odmów szczepień jest niepokojący.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prof. Krzysztof J. Filipiak z NIL zauważa, że rosnąca liczba odmów szczepień może być związana z ideologią antyszczepionkową. W 2024 r. odnotowano rekordowe poziomy zachorowań na wirusa RSV i krztuśca.
Naszym zdaniem wszyscy wciąż za mało mówimy i robimy w zakresie walki z szarlatanami medycznymi i osobami siejącymi niewiedzę. Doceniamy działania niektórych samorządów lokalnych i osób kierujących uczelniami publicznymi, które nie godzą się na organizowanie na ich terenie, w ich gmachach - podkreśla.
Edukacja zamiast kar?
Państwowa Inspekcja Sanitarna chce zmienić podejście do karania rodziców, stawiając na edukację. Planowane jest wprowadzenie mniej dolegliwych kar, które będą bardziej skuteczne w zachęcaniu do szczepień.
Czytaj także: Zmiana opon na zimowe. Czy to obowiązek w Polsce?
W 2023 r. wystosowano 7877 upomnień do osób uchylających się od szczepień, a liczba tytułów wykonawczych wyniosła 4718. Eksperci obawiają się, że niechęć do szczepień będzie narastać, co może wpłynąć na zdrowie publiczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.