Pracownicy opisali różne formy nękania, z jakimi się spotkali, w tym te związane z niepełnosprawnościami, orientacją seksualną oraz rasizmem. Jak podaje biuro adwokata Leigh Daya, sprawa obejmuje obecnie ponad 450 restauracji w kraju.
McDonald's w Wielkiej Brytanii zatrudnia ponad 170 tys. osób, z czego większość to młodzi ludzie pracujący na umowach cywilnoprawnych. Pozew, który został złożony po śledztwie BBC w lipcu 2023 r., jest otwarty dla osób, które w momencie incydentów miały mniej niż 20 lat.
McDonald's się tłumaczy
Alistair Macrow, dyrektor generalny McDonald's w Wielkiej Brytanii i Irlandii, przeprosił w imieniu firmy za "oczywiste niedociągnięcia" w zakresie ochrony pracowników. Wskazał również, że firma regularnie spotyka się z zarzutami o molestowanie seksualne, średnio od jednego do dwóch przypadków tygodniowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozew zbiorowy jest wynikiem długotrwałych problemów z nękaniem w miejscu pracy, które zostały ujawnione dzięki śledztwu BBC. Pracownicy, którzy doświadczyli takich sytuacji, mają teraz możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie.
Czytaj także: To nie masło. Turyści masowo wywożą ten produkt z Polski
Śledztwo BBC. Nastoletni pracownicy byli molestowani
Sprawa sięga lipca 2023 r., kiedy BBC w swoim śledztwie ujawniło nadużycia, jakich dopuszczano się w brytyjskich restauracjach McDonald's. Według telewizji nawet 17-letni pracownicy byli molestowani i obmacywani.
Po śledztwie BBC w brytyjskich McDonald's utworzono specjalną jednostkę, zajmującą się rozpatrywaniem skarg na warunki pracy. Jak dodał szef McDonald's UK, Alistair Macrow, od momentu jej utworzenia do listopada 2023 r. rozpatrzonych zostało 157 skarg, z których 17 dotyczyło molestowania seksualnego i doprowadziło do podjęcia działań dyscyplinarnych. Dziewięć spraw miało dotyczyć zastraszania a jedna rasizmu. Zdaniem pracowników McDonald's nie traktuje poważnie tego typu zarzutów.
Czytaj także: Tyle płacą w McDonald's. Wyciekły stawki
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.