Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto osiągnęło poziom 8 482,47 zł. W porównaniu do grudnia 2024 roku jest to jednak spadek o 3,8 proc. mdm. Wzrost wynagrodzeń w ujęciu rocznym utrzymuje się, choć tempo wzrostu nieco zwolniło.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6 455,0 tys. osób, co oznacza spadek o 0,9 proc. w skali roku. W ujęciu miesięcznym liczba zatrudnionych pozostała na niezmienionym poziomie. Analitycy oczekiwali nieco mniejszego spadku zatrudnienia.
Czytaj także: Podwyżka renty alkoholowej. Kto może na nią liczyć?
Zespół analityków ankietowanych przez PAP Biznes przewidywał wzrost wynagrodzeń o 9,3 proc. rdr oraz spadek o 3,8 proc. mdm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku zatrudnienia prognozowano spadek o 0,7 proc. rdr i wzrost o 0,3 proc. mdm. Ostateczne dane okazały się nieco niższe od oczekiwań rynkowych.
Różnorodna dynamika polskiego przemysłu w styczniu
GUS poinformował, że największy spadek produkcji sprzedanej w cenach stałych wystąpił w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,1 proc. Znaczące obniżenie odnotowano także w produkcji urządzeń elektrycznych (spadek o 7,7 proc.), wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 6,0 proc.), produkcji napojów (o 3,6 proc.) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 2,8 proc.).
Jednocześnie wzrost produkcji przemysłowej, w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, zanotowano w 20 działach. Największy przyrost wystąpił w produkcji metali – o 18,9 proc.
Znaczący wzrost odnotowano również w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 17,4 proc.), produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 14,2 proc.), gospodarce odpadami i odzysku surowców (o 10,0 proc.) oraz w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 7,5 proc.).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.