W ujęciu miesięcznym ceny towarów zwiększyły się o 0,4 procent, a usługi podrożały o 0,1 procent. Rok do roku towary były droższe o 4,3 procent, natomiast usługi o 6,7 procent.
Największy wpływ na poziom inflacji miały wzrosty cen w kategoriach edukacja, użytkowanie mieszkania oraz żywność.
Ceny w kategorii edukacja wzrosły o 9,2 procent rok do roku i o 2,1 procent w porównaniu z wrześniem, co stanowi najwyższy wzrost spośród wszystkich analizowanych grup.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku użytkowania mieszkania lub domu oraz nośników energii odnotowano zwyżkę cen o 9,7 procent w skali roku i o 0,3 procent miesiąc do miesiąca.
Czytaj także: Lepiej usiądźcie. Oto emerytura Marcina Gortata
Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 4,9 procent w ujęciu rocznym i o 0,7 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca. W sektorze restauracji i hoteli ceny zwiększyły się o 7,2 procent rok do roku i o 0,1 procent miesiąc do miesiąca.
Inflacja w Polsce. Gdzie spadły ceny?
Spadki cen zaobserwowano w kategorii transport, gdzie ceny były niższe o 0,4 procent rok do roku i spadły o 1,4 procent w porównaniu z wrześniem. Odzież i obuwie również potaniały o 1,8 procent w skali roku, jednak w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny w tej kategorii wzrosły o 3,4 procent.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.