Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), które ma na celu zrekompensowanie kosztów pochówku osoby zmarłej. O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które pokryły koszty pogrzebu, w tym członkowie rodziny zmarłego: małżonek, rodzice, rodzeństwo, dzieci, dziadkowie czy wnuki.
Jak podkreśla infor.pl, świadczenie przysługuje także innym osobom lub instytucjom, które sfinansowały pogrzeb, takim jak pracodawca, gmina czy dom pomocy społecznej. W takich przypadkach zasiłek jest wypłacany w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 4000 zł.
Czytaj także: Ponad 33 tysiące aut do naprawy. Polacy wezwani
Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek do ZUS w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby zmarłej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do wniosku trzeba dołączyć m.in. skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginały rachunków potwierdzających poniesione koszty. ZUS wypłaca świadczenie w ciągu 30 dni od momentu złożenia kompletnego wniosku.
Czytaj także: 30 procent pracowników straci pracę. Problemy z e-autami
Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy, który zakłada podwyższenie zasiłku pogrzebowego do 7000 zł od 1 stycznia 2026 roku. Zmiana ta ma na celu dostosowanie wysokości świadczenia do aktualnych kosztów związanych z organizacją pogrzebu.
Projekt jest obecnie na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów i niebawem ma trafić pod obrady rządu. Podwyżka obejmie zgony, które nastąpią po wejściu w życie nowelizacji ustawy.
Warto podkreślić, że jeśli na organizację pogrzebu złożyło się więcej osób, kwota zasiłku pogrzebowego może zostać podzielona proporcjonalnie na wszystkich. Wniosek o jego wypłacenie należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pochówek opłacaliśmy.
Czytaj także: Rewolucja w liniach lotniczych LOT. Jest duża zmiana
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.