Polacy oraz mieszkańcy wielu innych krajów przygotowują się do zmiany czasu na zimowy. Tym razem będziemy spać dłużej. Zmiana czasu nastąpi w ostatni weekend października, czyli w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Przestawimy wskazówki zegarków z godziny 3:00 na 2:00.
Zmiana czasu z letniego na zimowy to nie tylko dodatkowa godzina snu, ale także potencjalne zaburzenia rytmu dobowego. Jak wskazują specjaliści, możemy odczuwać zmęczenie, senność lub obniżenie nastroju.
Niektórzy mogą mieć trudności z zasypianiem oraz budzeniem się o nowej godzinie, co może skutkować niedoborem snu i zaburzeniem pracy całego organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować się na zmianę czasu?
Aby złagodzić negatywne skutki zmiany czasu, można wcześniej wprowadzić kilka prostych zasad do codziennej rutyny:
- Na kilka dni przed zmianą spróbuj kłaść się spać nieco później niż zwykle. Wystarczy nawet pięć bądź dziesięć minut każdego dnia.
- Unikaj kofeiny, napojów energetyzujących oraz alkoholu tuż przed snem. Te substancje mogą zaburzyć jakość snu i utrudnić zasypianie.
- Prowadź regularny tryb życia. Zrezygnuj z drzemek w ciągu dnia i zadbaj o wieczorne relaksacje, takie jak medytacja lub ciepła kąpiel.
- Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę. Wieczorny trening może pomóc w redukcji stresu i napięcia, poprawiając jakość snu.
- Unikaj jedzenia bezpośrednio przed snem. Wyciszenie się przed snem, na przykład czytanie książki zamiast korzystania z elektroniki, może pomóc lepiej przespać noc.
Czytaj także: Tym osobom ZUS cofnie wnioski. Lepiej miej się na baczności
Choć zmiana czasu obowiązuje w całej Unii Europejskiej i została zatwierdzona do 2026 roku, coraz więcej osób i organizacji wskazuje na potrzebę jej zniesienia.
Konsultacje prowadzone w 2018 roku przez Komisję Europejską pokazały, że aż 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem tego rozróżnienia. W Polsce, według badania CBOS z 2019 roku, 78,3 proc. Polaków również chciałoby zrezygnować z przestawiania zegarków, preferując stały czas letni.
Czytaj także: Koniec redukowania punktów karnych. Rząd szykuje bat
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.