Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku obejmie szeroką grupę obywateli. Do stawienia się przed komisją wojskową wezwani są nie tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety kończące naukę na kierunkach przydatnych w wojsku, zgodnie z przepisami o obronie Ojczyzny.
Osoby czasowo niezdolne do służby powinny zgłosić się do komisji, jeśli ich okres niezdolności wygasa przed lub po zakończeniu kwalifikacji, pod warunkiem złożenia wniosku o zmianę kategorii.
Czytaj także: Atak zimy. Szykujcie się. Wiemy, kiedy spadnie śnieg
Jak podkreśla infor, ochotnicy również mogą dobrowolnie wziąć udział w kwalifikacji wojskowej, niezależnie od wcześniejszych obowiązków wobec wojska. Ogłoszenie kwalifikacji nastąpi 20 stycznia 2025 roku, a sam proces będzie trwał od 3 lutego do 30 kwietnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile osób otrzyma wezwania?
Przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej to temat, który coraz częściej pojawia się w debacie publicznej dotyczącej bezpieczeństwa naszego kraju.
Napięta sytuacja za naszą wschodnią granicą sprawia, że masowo ruszają badania do kwalifikacji wojskowej Polek i Polaków. Szacuje się, że wezwania na komisję otrzyma 230 tysięcy osób.
Wśród nich przede wszystkim znajdą się mężczyźni urodzenie w 2006 roku, oraz ci z lat 2001-2005, których wcześniej z jakichś powodów ominęła komisja wojskowa. Wezwania, które kiedyś wysyłała WKU (Wojkowa Komenda Uzupełnień), trafią także do młodych kobiet, które maja odpowiednie kwalifikacje.
Kto może spodziewać się wezwania? Przede wszystkim osoby posiadające umiejętności i zawody przydatne z punktu widzenia wojska. Są to psycholodzy, rehabilitanci, specjaliści teleinformatyczni czy radiolodzy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.