Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w 2023 roku przychody 100 największych producentów broni na świecie wzrosły o 4,2 proc., osiągając 632 mld dolarów. Jak wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), głównymi czynnikami tego wzrostu były wojny w Ukrainie, Strefie Gazy oraz napięcia w Azji Wschodniej.
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie oraz konflikt Izraela z Hamasem w Strefie Gazy przyczyniły się do rekordowych wyników sześciu producentów broni z Bliskiego Wschodu. Trzy firmy z Izraela i trzy z Turcji odnotowały łącznie wzrost przychodów o 18 proc.
Wśród 100 największych producentów broni, 41 pochodzi z USA, z czego pięć zajmuje czołowe miejsca. Mimo to, niektóre amerykańskie firmy odnotowały spadek przychodów z powodu złożonych łańcuchów dostaw. W Europie, 27 firm z listy osiągnęło przychody na poziomie 133 mld dolarów, co stanowi jedynie 0,2 proc. wzrostu w porównaniu do 2022 roku. Popyt na amunicję i systemy obrony powietrznej napędzał europejski przemysł zbrojeniowy, szczególnie w Niemczech, Szwecji, Ukrainie, Polsce, Norwegii i Czechach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Azji i Oceanii firmy z Korei Południowej i Japonii osiągnęły rekordowe przychody. Cztery południowokoreańskie koncerny zwiększyły dochody o 39 proc., a pięć japońskich firm o 35 proc. W Chinach, z powodu spowolnienia gospodarczego, przychody dziewięciu największych spółek wzrosły jedynie o 0,7 proc.
Polska Grupa Zbrojeniowa
Polska Grupa Zbrojeniowa awansowała na 64 miejsce wśród 100 największych producentów broni, poprawiając swoją pozycję z 73 miejsca w poprzednim roku. Raport SIPRI wskazuje na dalszy wzrost zysków koncernów zbrojeniowych w przyszłości, co związane jest z niezaspokojonym popytem na broń i optymizmem co do przyszłych zamówień.
Skala popytu na broń wciąż nie została zaspokojona, a kilka firm rozpoczęło rekrutację pracowników, wskazując na optymizm, co do przyszłych zamówień — podkreślił analityk SIPRI Diego Lopes da Silva, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Z raportu wynika również, że w Rosji produkcja broni w trybie wojennym doprowadziła do gwałtownego wzrostu obrotów rosyjskich koncernów, choć dane te są niepewne. Dwie rosyjskie firmy z listy odnotowały łączny wzrost przychodów o 40 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.