Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu 20 serii syropu Adrimax (Levodropropizinum) 30 mg/5 ml, opakowanie 120 ml (GTIN 05909991447304).
Powodem jest reklamacja dotycząca "zaobserwowanych w opakowaniach jednostkowych punktowych zmętnień roztworu" w serii numer 23371005A. Wada może wystąpić również w innych seriach produktu.
Czytaj także: Mandat za brak właściwych opon. Ekspert mówi wprost
Decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności dotyczy serii o numerach i datach ważności od 31.05.2026 do 31.03.2027. Pełna lista wycofanych serii dostępna jest na stronie GIF.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podkreśla TVN24, podmiotem odpowiedzialnym za Adrimax są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Lek stosowany jest w leczeniu różnego rodzaju kaszlu, a jego substancja czynna, lewodropropizyna, działa przeciwkaszlowo i łagodzi skurcz oskrzeli.
GIF apeluje do pacjentów o niespożywanie syropu z wycofanych serii i zwrócenie go do aptek.
Ważna misja GIFu
Misją Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi.
- Główny Inspektor Farmaceutyczny jako centralny organ administracji rządowej, kieruje Państwową Inspekcją Farmaceutyczną i wykonujące zadania przy pomocy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego;
- jest powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zdrowia, jest nadzorowany przez ministra właściwego do spraw zdrowia;
- jest organem odwoławczym w sprawach związanych z wykonywaniem zadań;
- i kompetencji Inspekcji Farmaceutycznej, (pełni funkcje organu II instancji w stosunku do decyzji wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych);
- jest organem I instancji w sprawach określonych w ustawie Prawo farmaceutyczne;
- razem z Wojewódzkimi Inspektoratami Farmaceutycznymi tworzy Państwową Inspekcję Farmaceutyczną