Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ma milion złotych kapitału w ZUS. Jaką emeryturę otrzyma?

6

Czy milion złotych, który zgromadzimy na naszym koncie emerytalnym w ZUS, może zapewnić nam dostatek na emeryturze? Dziennikarze z Business Insider postanowili się temu przyjrzeć i niestety nie mają dla nas dobrych wieści. Ta kwota może nie wystarczyć na wysoką emeryturę.

Ma milion złotych kapitału w ZUS. Jaką emeryturę otrzyma?
Masz milion w ZUS? To wcale nie musi gwarantować wysokiej emerytury (Adobe Stock)

Chociaż uzbieranie miliona złotych w składkach emerytalnych brzmi imponująco, w Polsce nie jest to rzadkim zjawiskiem. Dane na koniec 2022 roku pokazują, że ponad 144 tysięcy Polaków osiągnęło takie sumy. Przy rosnących zarobkach wielu osób, odprowadzane składki do ZUS również idą w górę, co może jeszcze bardziej zwiększyć liczbę milionerów. Teoretycznie taka kwota robi wrażenie w kontekście przyszłych emerytur

Analiza sytuacji tych emerytalnych milionerów skłoniła dziennikarzy do refleksji. Niestety, rezultat ich badań nie jest zbyt optymistyczny. Nawet tak duże oszczędności na kapitał emerytalny mogą wymagać zmiany stylu życia, ponieważ wysokość emerytury nie zawsze będzie imponująca. Życie w luksusie zdecydowanie nie będzie możliwe.

Kolejna część artykułu poniżej wideo.

Zobacz także: Emerytury dzisiejszych 40-latków. "Tam się źle dzieje"

Emeryt milioner jest nim tylko na papierze

Na przykład, pewien mężczyzna, cytowany przez Business Insider, przekonał się na własnej skórze, jak to działa. Przez 38 lat pracy prawie osiągnął swój emerytalny milion. Jego sytuacja może wydawać się korzystna, zwłaszcza, że ma jeszcze dwa lata pracy przed sobą. Przy obecnych zarobkach sięgających 6,5 tysiąca złotych miesięcznie, jego kapitał może wzrosnąć do około 1,25 miliona złotych. To - wydawałoby się - bardzo solidna kwota.

Jednak czar pryska, gdy weźmiemy kalkulator ZUS i obliczymy prognozowaną emeryturę. Okazuje się, że bycie "milionerem" emerytalnym nie gwarantuje wysokich świadczeń – te mogą być znacznie niższe od przeciętnych zarobków w momencie jego przejścia na emeryturę, które będą jeszcze wyższe z powodu ciągłego wzrostu płac. Emerytura z pewnością nie pokryje w całości jego dochodów.

Według przewidywań ZUS, po 65. roku życia, jego przyszła emerytura wyniesie 6 tysięcy złotych. To zaledwie 70% jego obecnej pensji. Możliwe jest jej zwiększenie poprzez odroczenie emerytury, co w jego przypadku mogłoby skutkować wzrostem do ponad 10 tysięcy złotych, zbliżając się do 90% obecnego wynagrodzenia. Wydaje się więc, że przejście na emeryturę nieco później, niż w 65. roku życia może być bardzo dobrym pomysłem w kontekście pobieranego świadczenia.

Niestety, w naszym kraju znacznie więcej osób może jednak liczyć na minimalną emeryturę. Ta - według najnowszych wyliczeń - ma wynieść 1884,61 zł brutto, co przełoży się na kwotę 1715 zł na rękę.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Seniorka nagrana w Biedronce. "Po coś są te rękawiczki"
Sztuczny śnieg ratuje Podhale. Tłumy na wyciągach
Tajemnica kartoflanego stoiska. Dlaczego wszyscy biegną do tego sprzedawcy?
Nowy obowiązek czeka na Polaków. W Niemczech działa od wielu lat
Popularne mięso tanieje. Najniższe ceny od trzech lat
Decyzja Trumpa może nas zaboleć. Zapowiada się wzrost cen?
Wyniki Eurojackpot z 4 lutego. Kumulacja rośnie do 320 mln zł!
Załamanie na rynku lokat. Problemy dla oszczędzających
Michał Wiśniewski uderza w kolegów po fachu. "Sami jesteśmy sobie winni"
Renta socjalna - kto może otrzymać i ile wynosi w 2025 roku?
Koszty uzyskania przychodu - jak z nich skorzystać, by zyskać w podatkach?
Bojkot zakupów. Rząd reaguje na spadek ruchu w sklepach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić